Termik santrallerin sağlığa etkisi

Enerjinin stratejik önemi ve kar maksimizasyonu, “her şeyin fiyatının bi !indiği ancak neredeyse hiçbir şeyin değerinin bilinmediği” bu çağda; küresel kapitalizmin kar hırsı dinmeyen oyuncularını -elbette halk sağlığını tehdit etmesine aldırmadan-çevre ülkelerde termik santral kurmaya yöneltmektedir.

Elbette enerji çok önemli bir gereksinimdir. Ancak verimli kullanımını ve “yenilenebilir” kaynaklarını yok sayarak, daha fazla enerji üretmek için termik ve nükleer santraller de içinde olmak üzere her türlü girişimin ön plana çıkartılması doğru değildir. Bu yazıda ana hatlarıyla termik santrallerin sağlık etkilerine değinilecektir.

Küresel ısınmaya katkısı nedeniyle NASA 2030’a kadar kömür santrallerinin kapatılması gerektiğini dile getirirken; Türkiye 40 adet yeni kömür santrali kurmaya hazırlanmaktadır. “Kömürden kurtul, iklimi kurtar” sloganıyla bir kampanya başlatan Greenpeace’e göre, bu 40 santralin atmosfere salacağı yıllık karbondioksit miktarı 136 milyon tonu bulacaktır.

[button color=”” size=”” type=”round” target=”” link=”https://yesilofke.org/wp-content/uploads/2017/02/43-45-2.pdf”]İNDİRME LİNKİ[/button]

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Madencilik yüzünden Artvin dereleri artık gri akıyor