Perşembe, Nisan 9, 2020

Bize katılın

Kapitalizm dünyada ne varsa metalaştırıyor, paralılaştırıyor, özelleştiriyor, özel mülk kategorisine indirgiyor; her şeyi alış-veriş nesnesine, kâr aracına dönüştürüyor. Müşterekleri yok ediyor, canlı olan ne varsa ölü metalara dönüştürüyor. İnsanı insanlıktan çıkarıyor, insana ve doğaya zarar vermeden yol alamıyor. Üstelik bunları da “ilerleme”, “büyüme”, “kalkınma”, “çağdaşlaşma”, vb. öyküler ile gerçekleştiriyor ve bu büyük bir başarı olarak sunuluyor. Ne yazık ki insanlar da bu büyük yalana inanıyor!

Şimdilerde “büyük projeler” tam bir yıkım ve yok etme aracına dönüştü. Bir proje ne kadar büyükse, kâr da, vurgun da, tabii yıkım da o kadar büyük oluyor. Üçüncü Köprü, Üçüncü Hava Limanı, “çılgın proje” de denilen Kanal İstanbul, Osmangazi Köprüsü, Galata Port projesi, Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri, Doğu Karadeniz için tasarlanan HES’ler, Ilısu Barajı, Hızlı tren, dev AVM’ler, Türkiye’nin en büyük camii, vb… dayatılıyor… Bu büyük projelerle amaçlanan toplumun bir ihtiyacını karşılamak değil, kâr etmek, sermayeyi büyütmek, topluma, herkese ait olanı gasp etmek, birilerini daha da zengin etmek, vurgunu büyütmektir.

Bizler bu yıkıma, gezegenin yok oluşuna dur demek ve engel olmak için bir araya geldik. Kimimiz yazıyor, kimimiz çiziyor.. Bazılarımız yabancı metinleri çeviriyor, bazılarımız da bulunduğu yerlerde gerçekleri insanlara aktarıyor. İçimizden bazı arkadaşlar da devletin tüm şiddet ve baskılarına aldırış etmeden sokağa çıkıyor, toplumsal muhalefete destek veriyor.

Ancak çok azız.. Yetişemiyoruz..

Bizler gibi düşünen arkadaşlarla bir araya gelip, yaşamı koruma mücadelesini büyütmek istiyoruz. Sizi bekliyoruz. Çünkü biliyoruz; sizin de içiniz rahat değil ve elinizden geldiğince bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Bizimle iletişime geçerseniz, bu yolu birlikte nasıl yürüyebileceğimizi konuşabilir, mücadeleyi büyütebiliriz.

Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi

[recaptcha]