1650 YAŞINDAKİ AĞACA BAKIM YAPILDI

Türkiye’nin en yaşlı, dünyanın ise en yaşlı üçüncü ağacı olan Kırkağaç’ta tescillenen 1650 yıllık zeytin ağacının bakımı bu yılda Kırkağaç Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapıldı. Hala yüksek verimliliğe sahip. Ağaca bakım yapılarak ağacın dört çeşit zeytin vermesi sürdürülmüş oluyor.

Manisa Kırkağaçta tescil edilen dünyanın en yaşlı üçüncü ağacı olan 1650 yıllık zeytin ağacının bakımına bu yılda devam edildi.  Kırkağaç Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Melikşah Taşkın, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 25 Ocak 2013 tarihinde 1650 yaşında olduğu tescil edilen ağacın bakım ve besleme işlerininin aksatılmadan yürütüldüğünü kaydetti.

Taşkın, “15 Mayıs’ta müdürlüğümüzde görevli ziraat mühendisleri ve sertifikalı budamacılar budama işlemini gerçekleştirdi. Budama sonrası bordo bulamacı uygulaması ve ilkbahar gübreleme bakımı da yapıldı. Amacımız dünyanın en eski zeytin ağaçlarından birini daha sağlıklı bir halde gelecek nesillere ulaştırmak ve bu doğa harikasının her şekilde görülmesini sağlamaktır” dedi.

1652 yıldır bu ağacın dört çeşit zeytin verdiğini söyleyen Taşkın, “Üzerinde Edremit, Gemlik, Uslu ve Aydın memecik olmak üzere dört farklı zeytin çeşidi bulunuyor. Bu ağacın verimi hala 200-250 kilo. Türkiye’nin en yaşlı ağacı, Yunanistan ve İspanyadan sonrada dünyanın en yaşlı üçüncü ağacı sayılıyor” dedi

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ÜNLÜ TURİZM ŞİRKETLERİ SAVAŞ SUÇLARI İŞLİYOR