41 ekoloji örgütü tarım alanları yok edecek yönetmeliğe karşı tek ses

Ekoloji örgütleri tarım alanlarında kamunun enerji ve yol yapımını kolaylaştırma gerekçesiyle Toprak Koruma Kurulu’nun işleyişine yönelik yapılan yönetmelik değişikliğine tepki gösterdiler. Değişikliğin tarım alanlarının kaybolmasına neden olacağını belirten örgütler, yönetmeliğin iptalini istediler.

Bir süredir birlik oluşturmak için çalışma yürüten ve 41 ekoloji örgütünden oluşan Ekoloji Örgütleri Birlik Girişimi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yapılan yönetmelik değişikliği ile dokuz üyeden oluşan Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararlarda gereken oy sayısı düşürülerek tarım alanlarının tarım dışı kullanılmasının önünün açıldığı ifade etti.

TARIM DIŞI KULLANIMIN ÖNÜ AÇILIYOR

Hükümetin halen yanlış tarım politikalarının köylülüğü bitirip üretim yapmayı kısıtlayarak tarım ürünlerini yurt dışından alınmasına neden olduğunu belirtilen ekoloji örgütleri açıklamasında “Bu uygulama ile  gelecekte tamamen çok uluslu şirketlerin hegemonyasına girmemize sebep olacaktır. Hükümet tarım toprakları konusunda yaptığı değişiklikle toprakların ulusal ve uluslararası şirketlerin eline geçmesini daha da kolaylaştıracaktır” denildi.

“Tarım üretimini sınırlayan, üretim maliyetini yükselten zamlar ve vergiler nedeniyle çiftçiyi sürekli borçlandıran, ithal tarım ürünlerinin ülkeye girişinde kolaylıklar sağlayarak tarımdaki üretimin her geçen yıl azalmasına neden olan hükümet, yaptığı bu değişiklikle son darbeyi de vurarak çiftçinin elinden toprağını da alacaktır” ifadesine yer verilen açıklamada amacı toprağı korumak olan Toprak Koruma Kurulu’ndan tarım arazilerini otobanlara ve termik, nükleer, hidroelektrik santrallerine açma görevini üstlenmesinin istenildiğine dikkat çekildi Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararların geçerli olabilmesi için oy birliği şartının getirilmesini isteyen birlik girişimi, yönetmeliğin ivedilikte iptal edilmesini gerektiğini belirterek “Köle olmamak, aç kalmamak, sağlığımızı yitirmemek, doğamızı korumak için önce tarım diyoruz” dedi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Akdenizde şiddetli deprem: küçük bir tsunami oluştu