Afrika’daki Orman Kıyımı Güney Amerika’yı Geçti

Afrika Orman

Küresel ısınmaya karşı dünyayı korumakta önemli bir yer tutan ormanlar, her geçen gün farklı gerekçelerle yok ediliyor. Son yıllarda “dünyanın akciğerleri” olarak adlandırılan Amazonlar’daki yangınlar ve tarımsal amaçlı kesimler gündemde olsa da en yoğun orman kıyımlarının Afrika’da da olduğu görülüyor.

BM bünyesindeki Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan yıllık rapora göre, Afrika kıtasındaki orman kesimleri her yıl 2.6 milyon hektar civarında ormanın yok edildiği Güney Amerika kıtasından daha fazla. FAO tarafından hazırlanan Ormanların Durumu 2020 başlıklı değerlendirmeye göre, artan nüfusla birlikte özellikle çiftçiler tarafından tarımsal alan açmak amacıyla ormanlar yoğun bir biçimde kesiliyor. Ayrıca kıtada yatırım yapan yabancı yatırımcıların da ormansızlaştırmanın hızlanmasına neden oldukları, yıllık değerlendirme raporunda yer alan bir diğer nokta. Rapora göre, kesimler özellikle tropikal ormanların olduğu bölgelerde yoğunlaşıyor. Bu ormanlar her yıl kesilenlerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Afrika’daki Kayıp Güney Amerika’yı Geçti

Afrika 2020 yılı verilerine göre yıllık olarak en yüksek net orman kaybı oranına sahipti 2010–2020’de 3,94 milyon kayıp hektar orman kaybettiği belirtildi, buna mukabil Güney Amerika yılda 2.60 milyon hektar kayba uğradı 1990’dan bu yana, Afrika’nın net kayıp oranı, Güney Amerika’nın kaybından daha fazla oldu Güney Amerika’da 2010’dan bu yana önceki on yıla göre, yarıya düşmekten çok önemli ölçüde azaldı. Rapora göre, dünyada toplamda yıllık 10 milyon hektar ormanlık alan farklı nedenlerle yok oluyor. Ancak raporda olumlu bir gelişmeye de yer verilerek, kıyımların azaldığı belirtildi. Ancak Güney Amerika’da Yaşanan bu olumlu gelişmenin Brezilya Amazonlarında yaşanan büyük kayıptan dolayı gölgelendiği de vurgulanıyor. Brezilya’daki resmi rakamlara göre Ağustos 2018-Temmuz 2019 arasında 1 milyon hektarı aşkın ormanlık alan yok edilmişti. Bu da neredeyse Lübnan’ın yüz ölçümü demek. (FAO)

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Hükümet Türkiye’de zeytinciliği bitirmekte kararlı!