Alicik HES Covid19 salgınını fırsata çevirdi

Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde Yargı’ya taşınmasına rağmen çalışmalarına devam eden HES inşaatı, köyü adeta Kuzey ve Güney olarak ikiye böldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Babaocağı olan Rize’nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Köyünde Baro Enerji tarafından hukuksuz bir şekilde yapılmaya devam eden Alicik HES çalışmaları Koronavirüs salgını süresince de hız kesmiyor. 

Gürgen köyünde, yurttaşa “yol yapıyoruz” denilerek dere üzerinde başlatılan HES inşaatı çalışmalarının hukuksuz bir şekilde sürdüğünü ifade eden Gürgen köyü sakinleri 16 Ocak 2020 tarihinde HES inşaatının durdurulması için Rize Adliyesi’nde dava açmışlardı. 

HES inşaatı mahkemeye taşındığı halde çalışmalarına ara vermeksizin devam eden Baro Enerji, dere içinde yaptığı metrelerce yükseklikteki duvar ile adete köyü ikiye bölmüş durumda. 

Bu ne duvarı?

Konuyla ilgili Handüzü Yaylası Kültür, Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği adına bir açıklama yapan Ceyhun Kalender, “Berlin duvarı gibi, resmen köyü kuzey ve güney diye ikiye ayırdılar. Alicik Hes inşaatının bu şekilde hukuksuz devam etmesi, bu işe onay verenlerin, göz yunanların vicdanını hiç mi sızlat mıyor? Konu yargıda, bilir kişi heyetinin belirlenmesinin ve keşif tarihinin bilinmeyen bir tarihe ertelenmesi daha büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir. Ancak şirket bu süreci avantaja dönüştürerek, çalışmalarına hız vermiştir. Bizim isteğimiz hukukun bir an önce tecelli etmesidir. Yoksa geri dönüşü imkansız zararlar ortaya çıkacağı muhakkaktır.” dedi.

Kalender, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’İn, “Geciken adalet, adalet değildir” sözünü hatırlatarak bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurguladı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Karadeniz Ekolojik Tahribat
Karadeniz’de Yapılan Doğa Tahribatı Raporlandı