Altıncı kitlesel yok oluş 2100’de gerçekleşebilir

Vahşi yaşma ev sahipliği yapan tropik ormanların sadece yüzde 38’i türlerin devamlılığına olanak veriyor, hayvan soykırımı yaklaşıyor

Korunmasız türler, ormansızlaşma ve iklim değişikliğinin sonucu olarak yok oluyor. 1970 ve 2014 arasında 4.005 yaban hayatı türünü temsil eden 16.704 nüfus, yüzde 60 oranında azaldı. Altıncı kitlesel yok oluş yaklaşık 2100’de gerçekleşebilir.

Korunmasız türler, ormansızlaşma ve iklim değişikliğinin bir sonucu olarak yok olacak.

İklim değişikliği ve ormansızlaşmanın, tropikal türlerin neslinin tükenmesine yol açan iki ana etken olduğu açıklandı.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, vahşi yaşama ev sahipliği yapan tropikal ormanların yüzde 38’i ormansızlaşma sonucu, hassas türlerinin neslinin tükenmesine yol açacağı belirtiliyor .

Sheffield Üniversitesi ve York Üniversitesi’nden araştırmacılar, ormansızlaşma ve iklim değişikliğinin türlerin neslinin tükenmesinin en büyük itici güçlerinden ikisi olduğunu rapor etti.

Raporda, binlerce yıl boyunca, dünyadaki vahşi yaşam, Dünya’nın sıcaklığındaki değişikliklerle başa çıkmak için dağlarda yukarı ve aşağı; ekvatordan aşağı veya yukarı doğru hareket ettiği belirtildi.

Tropikal ormanların ormansızlaştırılması ve tarım arazilerine dönüştürülmesi sonucu, vahşi hayvanların doğal yaşam alanların birbiri ile bağlantısı kesilerek parçalı alanlara dönüşmesine yol açtı.

Çalışmanın bulguları

Journal of Nature Climate Change‘de yayınlanan araştırmada, tropik orman yaşam alanlarının çoğunun şu anda daha serin iklimlere giden yollar sağlamak için bağlantısı kesildi, yani vahşi yaşam iklim değişikliğinin etkilerinden kaçmak için mücadele edemeyecek. 2000-2012 yılları arasında yapılan tropikal ormansızlaşma, tropik vahşi yaşamı, onları artan sıcaklıklardan koruyacak bir habitatla bağlayabilme kabiliyetini yitirdi.

Bugün, tropik ormanın sadece yüzde 38’i vahşi yaşamın göç ederek iklim değişikliğinden kurtulmasına olanak sağlayabiliyor.

Araştırmanın yazarı David Edwards

“Bitkilerin ve vahşi yaşamın optimal iklimlerini takip etme kabiliyetinin kopma hızı ve ciddiyeti gerçekten şok edici. Bu sorunu çözmek için ne yapabileceğimizi göz önünde bulundurarak, acilen tropikal orman kaybını durduracak mekanizmalara ihtiyacımız var. İnsan işgali sonucu ormansızlaşmanın en şiddetli olduğu yerlerde derhal yeniden ağaçlandırma yapılmak zorunda.”

Araştırmacılar ekibi, harekete geçme zamanının hemen şimdi olması gerektiğini belirtiyor. Aksi taktirde gelecek yüzyılın tropik biyolojik çeşitlilik için yıkıcı etkilere sahip olacağını iddia ediyor .

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
‘NOSTALJİK FAYTON İŞKENCESİ’ ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR