Bir türlü doymadılar: Yine bir kamu arazisi şirkete devredildi

İstanbul’da, Validebağ korusunun hemen dibinde yeni bir rant / inşaat rezaleti başlıyor. Mülkiyeti kamuya ait olan eski Hava Lojmanları arazisi DAP yapıya devredildi.

REDaktif’de yer alan habere göre bir süre önce ‘eski’ olduğu gerekçesiyle boşaltılan Hava Lojmanları arazisinde inşaat başlıyor. Üzerinde dört katlı altı apartman ve çocuk bahçeleri, ağaçlar, gezinti yerleri bulunan 17,2 dönümlük araziye DAP Yapı ikiz bloklarla beraber 17 adet dev blok inşa edecek. Metrekaresi 9 bin liradan ön talep toplayan DAP Yapı, inşaat başladıktan sonra metrekaresini 25 bin liraya çıkaracak. Böylelikle 100 metrekarelik bir dairenin fiyatı 2,5 milyon liraya denk gelecek. Projede 513 metrekarelik daireler de var!

17,2 dönümlük arazideki bütün yeşilliği mahvedip 17 blok dikecek olan ve 3 milyar lirayı aşan bir ciro elde etmeyi planladıklarını söyleyen DAP Yapı’nın patronu Ziya Yılmaz, projeden daire satın alanların “Validebağ korusunun tüm nimetlerinden faydalanacağını” söylüyor. Kendi tahrip ettiği doğayı, korudan telafi eden bir “pazarlama stratejisi” sürdürüyor.

Böylece, hükumetin askeri arazileri niye şehir dışına çıkardığı da daha iyi anlaşılabilir bir hal almaya başlıyor. Kamuya ait bir arazi daha hükumete yakınlığı ile bilinen inşaat şirketlerine peşkeş çekiliyor, son kalan yeşillik kırıntıları da betona boğuluyor.

Öte yandan DAP Yapı, kendi yok ettiği yeşilin reklamını, koru ve Hababam Sınıfı’nın çekildiği Validebağ Öğretmen Evi binasını reklam malzemesi yapması da ayrı bir ironi konusu. DAP yapı yapacağı dev bloklardan 3 milyar lira ciro bekliyor!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Akdenizde şiddetli deprem: küçük bir tsunami oluştu