Bugün “Yaban hayatı günü”

Kar leoparı, nesli tehlike altında olan türlerden biri © naturepl.com / Reinhard / ARCO

Yaban hayatı her geçen gün bir parça daha yok eden insanlık, bu yıl ilk kez gezegenimizin sahip olduğu yabani bitki ve hayvan türlerine dikkat çekmek ve koruma çabaları hakkında farkındalık yaratmak için “kutlamaya” başladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için 3 Mart’ı Dünya Yaban Hayatı Günü ilan etti.

3 Mart, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olması nedeniyle özel bir önem taşıyor. Bu sözleşme ile, nesli tehlike altındaki türlerin uluslararası ticaretinin kontrol altında tutulması ve türlere yönelik suçların önlenmesi amaçlanıyor.

Bu “kutlama”nın ironik yanı; insan, etki alanını genişlettikçe yaban hayatı giderek daha dar bir alana sıkıştı. Yaban hayatın korunması için yok edenden medet umuluyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Salda Gölü’nü yok edecek İhale 29 Temmuz’da