CİA BİLİM İNSANLARINA İKLİM SİLAHINI SORDU

ABD’li iklim bilimci Robock, CIA danışmanlarının, ABD’nin başkalarının iklimine fark edilmeden müdahale edip edemeyeceğini öğrenmek istediklerini savundu.

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Prof. Alan Robock, bundan birkaç yıl önce CIA danışmanlarından bir telefon aldığını ve kendisine, ‘ABD’nin kimseye fark ettirmeden başka bir ülkenin, iklimini değiştirip su baskınları ve kuraklığa yol açmasının mümkün olup olmadığını’ sorduklarını belirtti.

Robock: Atmosfere Yerleştirilen Maddeleri Tespit Edebiliriz

Robock soru karşısında şu yanıtı verdiğini söyledi: “Biraz düşündükten sonra onlara, böyle bir girişimi büyük olasılıkla fark edebileceğimizi söyledim. Çünkü güneş ışığını yansıtması için atmosfere gerekli maddeleri yerleştirirsek, bu girişimi tespit edebilir ve oraya yerleştirilen malzemeleri görebiliriz.”

ABD’li iklim bilimci Robock, CIA danışmanlarının aslında, ABD’nin başkalarının iklimine fark edilmeden müdahale edip edemeyeceğini öğrenmek istediklerini savundu.

ABD, İklimi Silahlaştırmayı Önceden de Denedi’

Kaliforniya’da düzenlenen Amerikan Bilimi Geliştirme Birliği konferansında konuşan Robock, ABD’nin bundan önce de iklimi ‘silahlaştırmak’ için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Robock buna örnek olarak, Vietnam Savaşı sırasında ABD’li bilim insanlarının, düşmanın ilerleyişini durmak amacıyla yağmur bulutlarına müdahalede bulunarak yağışı artırmayı denediklerini söyledi.  Robock ayrıca, CIA’in benzer bir girişimi Küba’da da gerçekleştirdiğini belirtip Küba’daki şeker hasadını bozmak için yağmur yağdırılması yönünde deneyler yapıldığını söyledi.

Kaynak; İndependent

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Yatağanlılar 400 yıllık ağaçların kesimini durdurdu