ÇMO’dan uyarı: İstanbul ve Ankaraya zehirli atık getiriliyor

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nden İstanbul ve Ankara’ya son derece tehlikeli toksik atık sevkiyatı yapıldığını bildirdi.

Ankara’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Baran Bozoğlu, Çevre Mühendisleri Odasının yaptığı çalışmalar doğrultusunda Türkiye’de yılda yaklaşık 7.2 milyon ton tehlikeli atığın oluştuğunu söyledi. Tehlikeli atıkların en büyük kaynağının metal sektörü olduğunu belirten Bozoğlu, Türkiye’nin özellikle son yıllarda demir çelik sanayinde hızla büyüdüğünü, bu büyümenin de ciddi sorunlar yarattığını dile getirdi.

‘TEHLİKELİ ATIKLAR İSTANBUL VE ANKARA’YA GELMEYE BAŞLADI’
Demir çelik üretiminin artması ile birlikte tehlikeli atık miktarının da Türkiye’de yoğun bir şekilde artış gösterdiğine dikkat çeken Bozoğlu, “Üretim sonucunda atık üretimi de gerçekleşmiş oluyor. Çevre Bakanlığının raporlarında da ana tehlikeli atık kaynağı yine metal sanayi olarak ortaya konuluyor. Bu metal sanayiden çıkan tehlikeli atıkları da Türkiye’de şu anda baca gazı tozu gazından çıkan tehlikeli atıkları 10 adet tesis geri kazanım yaptığını belirtiyor. Bu 10 tesis Türkiye’de ki baca gazı tozlarını yönetmeye çalışıyor. Fakat işin garip tarafı bu tesislerin aldıkları baca gazı tozu sonucunda ürettikleri çinko oksit sonucunda çıkan atıklar tehlikesiz olarak adlandırılıyor. Halbuki bu kadar yoğun tehlikeli atık çıkan tesislerden tehlikesiz olarak adlandırılması mümkün değil. Şu anda bu yanlış yaklaşımdan kaynaklı olarak İstanbul ve Ankara’ya doğru Karabük’ten tehlikeli atıklar gelmeye başlamış durumda” diye konuştu.

‘2 MİLYON 100 BİN TL CEZA KESİLDİ’
Karabük’te üretim sonrası oluşan atıkları Karabük OSB’de depolandığını söyleyen Bozoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çinko oksit üretimi sonucunda Karabük OSB’de 300 bin tondan fazla tehlikeli atığın depolandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerinde tespit edilerek, analiz edilerek ortaya konuldu. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu firmayı denetlediğinde idari yaptırım kararı uyguladı. 2 Milyon 100 Bin TL ceza kesildi. Bu tehlikeli atıkların cezasının kaynağı da TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan raporda ortaya konuldu. Denildi ki, ‘bu atıkların içerisinde yoğun miktarda kurşun bulunmaktadır’ dolayısıyla ‘tehlikeli atıktır’ dedi.”

‘SEVKİYATIN DURDURULMASI GEREKİYOR’

TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendi laboratuvarının raporuna rağmen bu atıkların Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazısı ile tehlikeli atık halinden, tehlikesiz atık haline çevrildiğini iddia eden Bozoğlu, şunları söyledi:

“Bakanlık önce gidiyor bu atıklara ‘tehlikeli’ diyor ceza kesiyor, kendi raporlarında bu atıkların depolanamayacağını bile ifade ediyor. Sonra birden yazı çıkartıyor ve diyor ki, ‘bunlar tehlikesiz atıktır, çimento fabrikalarında dahi ham madde olarak kullanabilir’ Şimdi bu atıklar karayolu ile taşınıyor. Karabük’ten İstanbul’a, Karabük’ten Ankara’ya bu atıklar nüfusun en yoğun olduğu kentlere gönderilmeye başlandı. Zaman zaman kamyonların üstü açık bir şekilde bu atıkların taşındığını fotoğrafladık. Dolayısıyla yapılması gereken şey, bu atıkların bir an önce İstanbul’a ve Ankara’ya sevkiyatı durdurulması gerekiyor. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine kendi atık depo sahalarına uygunsuz şekilde gönderilen bu atıkları acilen incelemesi gerektiğini söylüyoruz. Acilen belediye başkanlarını çağırıyoruz.”

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
CHP’den gecikmiş nükleer karşıtı açıklama