Demirdöven halkı ‘ÇED’ mücadelesini kazandı

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demirdöven halkı, vadide yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi’ne ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararına zamanında dava açmadıkları gerekçesiyle haklarının gasp edilmesine karşı başlattıkları hukuk mücadelesini kazandı.

Anayasa Mahkemesi, ÇED sürecinden haberdar edilmeyen köylülerin başvurusu üzerine mahkemeye erişim hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Gerekçede, ÇED olumlu kararının Artvin merkezindeki valilik ilan panosuna asıldığı, bunun dışında köylülere herhangi bir bildirim yapılmadığı vurgulandı. Bu karar sonrasında “ÇED olumlu” kararının iptali istemiyle açılan dava Rize İdare Mahkemesi’nde yeniden görülecek. 

5 YIL SONRA KÖYLÜLER LEHİNE KARAR

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre köy sınırları içinde bulunan vadide 2009 yılında Damla Regülatörü ve HES Projesi yapılması planlandı. Çevre ve Orman Bakanlığı, projeye ilişkin 2009’da ÇED olumlu kararı verdi. Karar, Artvin Valiliği’nin ilan panosunda 10 gün süreyle ilan edildi. Bu karardan 6 ay sonra haberdar olan köylüler, kararın geri alınması için bakanlığa başvurdu ancak ret yanıtı aldı. Anayasa Mahkemesi, başvurudan 5 yıl sonra köylüler lehine karar verdi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Kazdağları’ndaki Kanadalı şirketin ‘ortağı’ milletvekili eşi