Felaket Açıklaması: Kanal İstanbul’da Süreci Tamamladık

Uzmanların Ekolojik Felaket olur demesine, dahası böylesine büyük bir proje için kriz varken, işsizlik ve yoksulluk tavan yapmışken bütçe tahsisi yapılması tepki doğururken salt “tek adam” istiyor diye Kanal İstanbul’un yapımı için yasal süreçler tamamlandı ve önümüzdeki yılda inşaata başlanacak.

Günlerdir bilim insanları bu bir ekolojik felaket olur şeklinde uyarı üstüne uyarı yayınlarken Kanal İstanbul konusunda siyasi iktidarın ısrarı sürüyor. Üstelik iddialara göre bu pahalı proje için bütçede yeterli para olmadığı için uluslararası tefecilerden çok yüksek faiz ile borç alınarak yapılacak olan bu proje işsizlik ve yoksulluğu daha da derinleştirecek. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu felaket projesinde sırf “tek adam” istedi diye kararlı bir biçimde tüm süreçler tamamlanıyor.

TBMM Genel Kurulunda 2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülkemiz için gerçekten çok önemli gördüğümüz bir proje. Bu noktada, biz ‘Kanal İstanbul Projesi, Boğaz’ın koruma, kurtarma ve özgürlük projesidir diye altını çizerek ifade ediyoruz” dedi

“Süreç Tamamlandı”

ÇED sürecinin de tamamlandığını vurgulayan Bakan Kurum, “Bu süreçte de gerçekten, sivil toplum örgütleriyle, belediyelerle, üniversitelerimizle, hocalarımızla bir çalışma grubu oluşturduk ve bu grup çerçevesinde, çevreye olan etkilerini en aza indirecek şekliyle bir çalışma yürütüyoruz. Bu çerçevede, proje gerçekleştiği zaman, Boğaz’ımızın yükünü hafifleteceğiz, trafiğini azaltacağız, hem hava hem su kalitesini iyileştirmiş olacağız. Bu çerçevede, deniz canlılarımızı da koruyarak tüm bu değerlerimizi gelecek nesillere koruyarak aktarmış olacağız” ifadelerini kullandı. İHA Kaynak: Çevre Bakanı’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Süreci tamamladık

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
İtalya pes etti: Sea Watch’ın kaptanı özgür