GREENPEACE ‘HIZLI MODA’NIN ÇEVRESEL ETKİLERİ KONUSUNDA UYARDI

Greenpeace Tayvan Proje Yöneticisi Lo Ko-Jung, CNA ile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajında küresel verilerle alıntı yaparak insanların 19 yıl öncesine göre ortalama olarak %60 daha fazla giyim eşyasına sahip olduğuna dikkat çekiyor. Lo, bu trend ile birlikte, moda endüstrisinin – giyim eşyasının üretilmesinden yok edilmesine kadar – çevresel zarara sebep olmasından dolayı çevrenin üzerindeki gerilimin arttığını söylüyor.

Greenpeace Tayvan’a göre “hızlı moda”nın yükselişi sadece alışveriş alışkanlıklarını değiştirmekle kalmadı insanlar 2000 yılındaki oranlara göre iki kat fazla kıyafet attığı için daha fazla atığın yaratılmasına sebep oldu.

Ayrıca, Greenpeace Tayvan Proje Yöneticisi Lo Ko-Jung, CNA ile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajında küresel verilerle alıntı yaparak insanların 19 yıl öncesine göre ortalama olarak %60 daha fazla giyim eşyasına sahip olduğunu söylüyor.  Lo’ya göre “veriler, ister Tayvan’da olsun isterse küre genelinde olsun tüketicilerin daha çok giysi aldığını ve bu giysileri daha hızlı attığını gösteriyor”.

Lo, bu trend ile birlikte, moda endüstrisinin – giyim eşyasının üretilmesinden yok edilmesine kadar – çevresel zarara sebep olmasından dolayı çevrenin üzerindeki gerilimin arttığını söylüyor.

Lo, hazır giyim sektörünün petrol sektöründen sonra kirliliğin en büyük ikinci kaynağı olduğunu belirtiyor.

Modern giysilerin çoğunlukla pamuktan ya da polyesterden yapıldığını ifade eden Lo, polyesterin petrol endüstrisinin bir yan ürünü olduğunu, pamuğun yetiştirilmesi içinse çok büyük miktarlarda su, toprak ve böcek ilacı gerektiğini sözlerine ekliyor.

Hazır Giyim Endüstrisi Çevreyi Olumsuz Etkiliyor

Lo, sentetik elyaf üretiminin dolaylı olarak karbon emilimlerini artırması yüzünden hazır giyim endüstrisinin çevreyi etkilediğini, öte yandan giysi eşyalarının –ister yakılarak isterse gömülerek – imha edilmesinin sera gazı ürettiğini belirtiyor.

Lo’ya göre “çevreye verilen zarar daha akıllıca ve rasyonel bir şekilde alışveriş yapılarak azaltılabilir.”

Haziran 2016’da yapılan bir Greenpeace anketine göre 24-45 yaş arası Tayvanlılar yılda en az 5.2 milyon giyim eşyası atıyor ki bu da her dakika için 9.9 giyim eşyası anlamına geliyor.

Aynı anket, bu yaş aralığındaki Tayvanlılar’ın %54’ünün ihtiyaç duyduklarından daha fazla giysiye sahip olduklarını düşündüğünü ve %72’sin yeni alıp hiç giymediği giyim eşyalarının olduğunu ortaya koyuyor.   

Lo’ya göre, hızlı modanın–son trendlere cevaben kitlesel pazar perakendecileri tarafından hızlıca üretilen ucuz giyimin- yükselişi ile birlikte geri dönüşümlü giysilerin hacmi artarken kaliteleri düşmüştür. Bu da bu giysilerin ömrünü azaltmıştır.

Lo, “Hızlı moda, çevre üzerindeki etkisini azaltmak için yavaşlamak zorundadır” diyor.

http://focustaiwan.tw/news/asoc/201902030014.aspx

Çev: Dilaver Demirağ

.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Korkulan oldu: HES kanalı patladı