Haliç: Altın Boynuz’dan beton boynuza doğru

Fotoğraf: DHA

Cumhurbaşkanına yakınlığıyla bilinen işadamı Fettah Tamince’nin ihalesini aldığı ‘Yat Limanı ve Kompleksi Projesi” durdurulamazsa ‘altın boynuz’ olarak bilinen Haliç’in büyük kısmı doldurulacak.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre imar planları çevre ve şehircilik bakanlığınca onaylanarak askıya çıkarılan ve kamuoyunda Haliçport olarak bilinen projede toplamda 14 bin 90 metrekare olan dolgu alanına, 4 bin 159 metrekare daha ilave edilecek. Haliç kıyısına yat limanı, platform, iskele ve rıhtım yapılacak.

‘Yap işlet devret’ modeliyle dört yılı inşaat olmak üzere 49 yıllığına kiraya verilen bölge özel proje alanı ilan edilmişti. 2013 yılında ihaleye çıkarılan tersaneler, 1 milyar 346 milyon dolarla Fettah Tamince’ye ait Sembol Uluslararası Yatırım ve Ekopark Turizm- Fine Otel’den oluşan konsorsiyum kazanmıştı.

2’inci etap da tamam

Buna göre, projede 1’inci etap tarihi SİT alanı, 2’inci etap deniz tarafında kalan alanlar ve 3’üncü etap özel proje alanı dışında kalan zindan arkası mezarlığı ve park alanı olmak üzere üçe bölündü.

2’nci etabına ilişkin planları önceki gün askıya çıkarılan projenin detayları, 559 yıllık Haliç tersanelerinin dolgu alanlarıyla ‘üstünü örteceğe’ benziyor.

Detaylar şöyle:

  • Her biri en az 70 yat bağlama kapasiteli iki adet yat limanı yapılacak. Yüzer iskele sistemi kullanılacak.
  • İki adet iskele yapılacak.
  • Mevcut 14 bin 089 metrekare dolgu alanın yanına, 4 bin 159 metrekare daha dolgu yapılacak. Böylece dolgu alanlarının toplam büyüklüğü 18 bin 248 metrekare olacak.
  • Projede metrekare açısından alan kullanım dağılımı ise şöyle olacak: Yat limanı: 50 bin 666, iskele: 5 bin 21, rıhtım: 11 bin 971, platform: 952, kızak: 459

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ALF GÜNEY FRANSA DA AV KULELERİNİ İMHA ETTİ