Hava Kirliliği 32 Bin Kişinin HayatınI yitirmesine neden oldu

Türkiye’nin hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartların üstünde. Yetersiz yeşil alan, dikey yapılaşma ve fosil yakıtlara bağlılık Türkiye’de her yıl binlerce insanın hayatına mal oluyor.

Türkiye’nin hava kirliği standartların üzerinde.

Hürriyet gazetesinden Yücel Sönmez’in haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 199 hava kirliliği ölçüm istasyonu var. Bu istasyonlardan alınan verilere göre Türkiye’nin hava kirliliği haritası oluşturuluyor. Bu haritaya göre Türkiye’nin havası Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlardan daha kirli.

Türkiye’nin bu yıl günlük ve yıllık hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği sınırları misliyle katladı.

Muş en kirli havaya sahip. En temiz hava ise Rize’de

Dünya Sağlık Örgütü partikül sınır miktarı 20 Kasım 2016 – Ekim 2017 arasında partikül madde açısından bakıldığında Türkiye’de Rize’de yaşayanlar dışında kimse temiz hava solumadı.


Verilerde, Şırnak’ta yeterli ölçüm yapılmadığı görüldü. Onun dışında 79 ilde ciddi bir hava kirliliğinin yaşandığı gözlemlendi. Dünya Sağlık Örgütü standartlarını 5’e katlayarak 98 partikül miktarına ulaşan Muş ise Kasım 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye’nin en kötü havayı soluyan ili oldu.

Hava kirliği nedeniyle her yıl 32 bin 500 kişi hayatını kaybediyor.

Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Görev Grubu Eşbaşkanı Yard. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç’a göre hava kirliğinin sonucu olarak da Türkiye’de her yıl 32 bin 500 kişi hayatını kaybediyor.
Hava kirliliği akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 25’ininden, zatürreye bağlı ölümlerin yüzde 17’sinden, inmeye bağlı ölümlerin yüzde 16’sından, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 15’inden ve kronik akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 8’inden sorumlu.

‘Sağlık Bakanlığı da zehir soluyor.’

Hava kirliliğine yol açan fosil yakıtlarının kullanılmasına bağlı olarak Türkiye’de 2 bin 876 erken ölüm gerçekleştiğini söyleyen Aykaç; ”4 bin 311 hastaneye yatış ve yılda 3 milyar Euro’yu aşan sağlık harcaması gerçekleşti. İstanbul’da Esenyurt’ta yaşayan biri yılda kirli hava nedeniyle 240 miligram zehirli toz soludu. Sağlık Bakanlığı’nın yanı başındaki Sıhhiye semtinde bu miktar 255 miligram.”

Kömürlü termik santrallerin yol açtığı kirlilik nedeniyle 800 bin astım krizi yaşandığı ve toplamda 8 milyona ulaşan solunum hastalıkları yükünün oluştuğunu gösteren veriler, Türkiye’de yaşamını yitiren her 100 kişiden 2.2’sinin kömürlü termik santrallere bağlı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını kaybettiğini gösteriyor.

Dünyada ise her yıl 7 milyon kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘görünmez katil’ olarak tanımladığı hava kirliği dünyada her yıl 7 milyon kişinin hayatını kaybetmesinin başlıca sebebi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Birinci derece doğal sit alanına otoyola ÇMO’dan sert tepki