Her Yeri Toza Boğacaklar

Kalker Ocağı

Hükümetin çevre skandalları bitmiyor. Maraş’ın onikişubat ilçesi Dadağlı Mahallesi’nde orman arazisine yapılacak kalker ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. . Yılda 500 bin ton kapasiteyle çalışması planlanan ocakta; patlatma, çıkarma, yükleme ve taşıma gibi işlemler nedeniyle saatte 15 kilogram toz meydana gelecek.

Türkiye çeşitli madencilik faaliyetleri nedeni ile giderek yok olan doğasına ağıt yakar oldu. Birgün Gazetesinden Gökay Başcan imzası ile yayınlanan haberde Maraşta yerleşim yerine çok yakın bir arazide kalker ocağının işletilmesine izin verildi.  Maraş’ın onikişubat ilçesi Dadağlı Mahallesi’nde orman arazisine yapılacak kalker ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi.

Saatte 15 Kilogram Toz Meydana Gelecek

Yerleşim yerlerinin yakınına yapılması planlanan kalker ocağı açık ocak yöntemiyle işletilecek ve cevheri çıkarmak için patlatmalar yapılacak. 4.65 hektarlık ruhsat alanı bulunan projenin bedeli ise 565 bin lira. Yılda 500 bin ton kapasiteyle çalışması planlanan ocakta; patlatma, çıkarma, yükleme ve taşıma gibi işlemler nedeniyle saatte 15 kilogram toz meydana gelecek.

6 Bin Ton Toprağı Sıyıracak

Orman arazileri içerisinde bulunan güney batısında 470 metre uzaklıktaki yerleşim yerleri bulunuyor. Çıkan toz çevredeki ağaçları ve yurttaşları olumsuz etkileyecek. Şirketin hazırladığı ÇED dosyasında tozun engellenmesi için sadece sulama yapılacağı belirtildi. Ayrıca şirket, kalkeri çıkaracağı alanda bitkisel sıyırma işlemi yapacak. Yaklaşık 6 bin ton bitkisel toprağı sıyıracak olan şirket, başka bir yerde depolayacak.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Bir hayvan pazarından dünyaya yayılan tehlike