HES’ci şirketin ‘SİT kararı kaldırılsın talebi’ kabul edilecek mi?

Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile ünlü 1’inci derece SİT alanı olan Arılı Vadisi’ndeki Çatak Yaylası üzerinde hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen Zeki Enerji’nin, Rize İdari Mahkemesi’ne bölgenin SİT alanı olduğu yönündeki kararın kaldırılması talebi ile açtığı davada sona yaklaşılıyor. Mahkeme heyeti, bölgenin SİT alanı olup olmadığı noktasında karar vermek üzere, bugün bölgede keşif yapacak. Ancak Danıştay 14. Dairesi, HES şirketlerinin talebi ile Rize İdare Mahkemesi’nin daha önce verdiği “Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca Rize’nin Fındıklı ilçesi Arılı Vadisi’nin SİT alanı ilan edilmesi kararının, yürütmesini durdurma kararı”nı iptal etmişti. Böylece bölgenin SİT alanı olduğu tescillenmişti.

‘El ele, omuz omuza mücadele edeceğiz’

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu (DEKAP) üyelerinden Hanife Ertaş, bölgenin ekoloji mücadelesinde bir mihenk taşı olduğunu belirterek, HES’çi şirketlerin yıllardır bu bölgeye ait SİT alanı kararının kaldırılması için her türlü yolu denediklerini söyledi. Bölgenin kendisine has güzellikleri olduğunu söyleyen Hanife, “Şirket, ‘Ben orda proje yapacağım ancak SİT alanı olduğu için projemi yapamıyorum kaldırın bu SİT kararını’ diyor. Kaldır SİT alanını diyor aslında. Mahkeme gelip bakacak burası kurak mı diyecek, yoksa SİT alanı mı diyecek? Ama hayır 2010’da Doğal Koruma Kurulu geldi, bölgeye baktı adım adım. Bizim yaylalarımız nadir yaylalardır. Bunun için kısım kısım SİT alanları olarak belirlendi. Neymiş efendim şirket HES yapamıyormuş” diyerek duruma tepki gösterdi. Ertaş, “Yaşam alanlarımızın ne kadar değerli olduğu ortadadır. Sermaye buralar için aç kurtlar gibi bekliyor. Biz ya satranç oynar gibi önce hamle yapacağız ya da iki elimizi başımıza koyup üzüleceğiz. Biz bugün hamlelerimizi atacağız. El ele omuz omuza mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Evrim Kepenek/Rize-Şûjin

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Post-Anarşizmin sırt çantasındaki Deleuze