İsveç’in doğa katili şirket Türkiye’ye geliyor

Kireç ürünlerinde İskandinavya’nın en büyük şirketi olan Nordkalk, Çanakkale’nin Biga ilçesinin Eski Balıklı köyünde kireç ocakları açacağını duyurdu.

Evrensel’den Murat Kuseyri’nin haberine göre, Bölgede maden arama izninin daha önce Dereli ailesine ait Biga Maden’e ait olduğu, Nordkalk ve Dereli ailesinin birlikte kurdukları Nordeka Maden’e 22 Ağustos tarihinde Eski Balkılı köyünde kireç arama izni verildi.

Nordeka’nın yeni bir tesis kuracağı ve önümüzdeki aylarda kireç çıkarmaya başlayacağı belirtilen açıklamada, 50 kişiye istihdam olanağı sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, bölgede yılda 2.5 milyon ton kireç çıkarmayı hedeflediklerini ve Eski Balıklı köyündeki kireç rezervlerinin en az 30 yıl yeteceğine dikkat çekildi.

İSVEÇ’TE DE DOĞAYI TAHRİP ETMİŞ

Şirketin, İsveç’teki Ojnare Ormanları’nda  koruma altına alınması gereken, 245 hayvan ve zengin bitki türü bulunan bölgeyi yasalardaki çelişkilerden faydalanarak ve manipülasyon yaparak ormanlarda kireç ocakları açma izni aldığı iddia ediliyor.

İsvecte ekoloji mücadelesi verenlerin yoğun tepkisi ve yargının müdahalesi sonucu ağaç kesimleri durdurulsa da, şirket bölgede bulunan bir çok ağacı kesip doğal alanı tahrip etmişti.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
No Pasaran *