Koca başkan ‘3-5 çevreci’ yüzünden çay bahçesinden mi vaz geçecek!

Anamur Belediyesi, İki bakanlığın durdurma kararına rağmen hala durmuyor. Anamur Çevre Platformu imza kampanyası başlattı.

Yasalara ve kamuoyuna aldırış etmeyen Anamur Belediyesi deniz kaplumbağalarının üreme alanını piknik alanı haline dönüştürmek üzere yürüttüğü faaliyetleri sürdürüyor.

Belediye görevlileri sahile döktüğü toprağın üstüne ektiği çimlerle ağaçları yaşatmaya çalışıyor. Bu nedenle kumsal düzenli biçimde her gün sulanıyor. Denizden gelen dalga ile toprağın üstündeki fıskiyelerden gelen su arasında kalarak daralan kumsala, deniz kaplumbağalarının çıkıp, yeni yuva yapmaları artık mümkün olmayacak. Mevcut yuvaların üstü her gün ıslatıldığı için bu yuvalardan yavru çıkma ihtimali de gün geçtikçe azalıyor.

Uzun zamandır konuyu gündeme taşıyarak kamuoyu oluşturmaya çalışan Anamur Çevre Platformu, Anamur Belediyesi’ni iki kez durduran iki ayrı bakanlık yetkililerine şöyle sesleniyor: 

Olması gereken durdurma böyle olmamalıdır. Bir an önce toprak dökülen alan şerit içine alınarak saha mühürlenmelidir. Ayrıca fıskiyeler ve sulama sistemi bertaraf edilmeli; buraya dikilen ağaçlar ise acilen sökülmeli ve eski yerlerine taşınarak kurtarılmalıdır. Bunun yanı sıra, kışın, deniz tarafından alınması kuvvetle muhtemel olan toprak da kurtarılarak, kumul alandan alınan kumlar geri getirilmeli ve eski yerine dökülerek tekrar kumul haline gelmesi sağlanmalıdır. Kısacası, doğal yapısı bozulan kumsal, bir an önce rehabilite edilmelidir. Ki, kışın kumsalı da kaybetmeyelim. Bu konuda tüm yetkilileri göreve davet ve Anamur Belediyesi’nin, yasaların amacına uygun olarak durdurulmasını talep ediyoruz. Yetkililerce gereğinin yapılacağına inanıyoruz.

Anamur’daki bu yaşam ihlalini durdurmak için. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sesini duyurmak isteyen Anamur Çevre Platformu Change.org^da imza kampanyası başlattı.

Destek olmak için tıklayınız

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Bilimsel rapor: Yeşil alan psikolojimizi ve sağlığımızı düzeltiyor