Maçka Parkı’nda tünel projesine Koruma Kurulu’ndan ret

Dolmabahçe-Levazım Tünel projesi nedeniyle Maçka Parkı’nı inşaat alanına çevirmek isteyen iBB’ye 2 Nolu Koruma Kurulu dur dedi. Kurul, koruma sınırları içinde bulunan bölge için başvuru yapılmadığını, inşaat faaliyetinin derhal durdurulması gerektiğini belirtti.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Dolmabahçe-Levazım tünelinin Dolmabahçe tarafındaki çıkışı için proje alanı olarak belirlenen Maçka Parkı’nda inşaata dur dedi. Parkın bir kısmının inşaat panelleriyle çevrilmesinin ardından mücadele başlatan park savunucularının kuruduğu Maçka Parkı Hepimizin girişimiyle Koruma Kurulu’na itiraz yapılmıştı. Parkta incelemede bulunan kurul heyeti, inşaata konu bölgenin koruma altındaki birden fazla esere sahip olduğunu açıkladı. Havagazı Fabrikası Gazometresi, Harbiye tarihi ve Kentsel Sit Alanı ve Beyoğlu Kentsel Sit Alanı çemberinde kalan bölgede inşaat faliyetlerini durdurma yazısı yazdı.

Kurul 9 Şubat tarihli kararında İBB’ye ‘İstanbul İli, Şişli ilçesi, şikayet konusu Kurulumuzda değerlendirilinceye kadar Harbiye Tarihi ve Kentsel Sit Alanı ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 16.05.2005 tarih ve 710 sayılı kararı ile belirlenen koruma alanı içerisinde konu uygulamanın durdurulması, fiziki müdahalelere ilişkin her türlü bilgi ve belgenin, koruma sahasına ilişkin mer’i imar planları ile birlikte iletilmesi hususunda gereğini ve bilgilerinize arz ederim.’ yazısını yazdı.

Maçka Parkı’na müdahaleye izin veremeyiz
Koruma kurulunun kararına dair konuştuğumuz Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce parka, Maçka ve Ortaköy Vadisi’ne zarar verecek projeyi durdurması gerektiğini belirtti. Kiriş, ‘Kurul sadece malumu ilan etmiştir. Kentin trafik sorunu karayolu projeleriyle çözülemez. Üstelik söz konusu Maçka Parkı bölgenin, hatta kentin en önemli nefes alma alanlarından birisi. Panellerle çevrilme işleminde bu yana mücadele içerisindeyiz. Maçka Parkı’nı örseleyecek, katlı kavşaklar kıskacına alacak bir projeye izin veremeyiz. Proje iptal edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Yeni küresel trend: Toprak gaspı