Maden tehtidi belediye başkanını aktivist yaptı

KIRKLARELİ’nin Vize ilçesi Belediye Başkanı Sedat Balkı ‘İlçemizde yapılması planlanan maden arama faaliyeti, ilçemize ve köylerine zarar verecektir’ dedi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün, Kırklareli İli 201400235 ruhsat nolu IV. Grup Kömür Madeni Arama Ruhsatı Etüdü Projesi için Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “Çevresel Etki ve Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının iptali istemiyle, Kırklareli Valiliğine karşı, Vize Belediyesi, Vize İnsan Doğan ve Yaşam Derneği, Akpınar Köyü, Düzova Köyü ve Vize Ziraat Odası Başkanlığı tarafından açılan davada Mahkeme kararının Danıştay tarafından bozulması üzerine, Edirne İdare Mahkemesi tarafından mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılması karar verilmiş ve bilirkişi heyeti anılan bölgede toplandı.

Burada yapılan görüşmelerde davacı taraf olarak söz alan Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, bilirkişi heyetine Vize’nin bir dünya markası olduğunu belirterek “Vize ilçemiz dünyanın sayılı şehirleri içerisindedir. Vize İlçemiz Sakin Şehir (Cittaslow) Uluslararası Birliği üyesidir. Dünya da 30 Ülke, 208 Kent, 70 Kriter (Bu kriterlerin Ana Başlıklarından Birisi ve En Önemlisi Çevreye Duyarlılık) ve Türkiye’de 11 Kent arasındadır. Bu birliğin üyeliği için gerekli olan 70 kriter aslında bir yerel kalkınma modelidir. İlçemizde yapılması planlanan maden arama faaliyeti ilçemiz ve köylerine büyük zararlar verecektir. Ayrıca bilirkişi heyetinde Arkeolog ve Ziraat Mühendisi olmaması büyük eksikliktir. Zira maden arama bölgesi içerisinde tümülüsler, tarım alanları ve hayvancılık işe ile uğraşan birçok insan barınmaktadır. Bu nedenlerle MTA’nın bölgemizde yapacağı kömür madeni arama faaliyetine karşı durmaktayız” dedi.

Davacı taraflar ve davalı tarafların katılımıyla yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi, bilirkişilerden iki tanesinin davadan çekilmesi sonucunda yeniden bilirkişi heyeti kurulması için ileri bir tarihe ertelendi. Maden sahasında yapılan bilirkişi incelemesine, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı’nın yanı sıra CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Vize Ziraat Odası Başkanı Demir Aypar Erker, DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, Tema Gönüllüsü Adem Olgaç, siyasi parti başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Hasankeyf Gönülleri: Dicle özgür aksın, Hasankeyf yaşasın