Mimarlar Odası Kazdağları’ndaki yıkımı yerinde inceledi

Yeşil öfke ve Ekoloji Topluluğunda ekoloji mücadelesi yürüten bireylerin de katıldığı inceleme ve destek gezisinde Mimarlar Odası Heyetinde yer alan Genel Başkan Eyüp Muhçu, “kent ve doğa suçu işlenen her yerde bir çoban ateşi yakılmalı” dedi

Kazdağları’nda yürütülen madencilik faaliyetlerinin etkilerini bölgede inceleme yaparak tespit eden TMMOB Mimarlar Odası Heyeti, maden sahasının hemen yanıbaşında nöbet tutanları da ziyaret ederek ederek direnişe destek verdi.

TMMOB Mimarlar Odası Heyetinde Genel Başkan Eyüp Muhçu ve Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candanın yanısıra İstanbu, Balıkesir, Edremit ve İzmirden de temsilciler yer aldı.

Kaz Dağları’nın maden sahası ilan edilerek; doğanın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi en önemli doğa ve insanlık suçlarından birisi olduğunu belirten heyet, Kazdağları’nda küresel yatırımcılar ve iktidar tarafından ortaklaşa yürütülen madencilik faaliyetlerinin korkunç çevre ve orman tahribatı yarattığını ifade etti.

19 Temmuz 2019 tarihinde Kirazlı Altın Madeni İşletmesine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”ni sürdüren destekçilere destek veren TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, doğa ve yaşam alanlarının güvencesi toplumsal duyarlılık olduğunu belirtti.

Direnişçiler ile yapılan görüşmeler sırasında Mimarlar Odası’nın “kamu ve toplum” yararı ilkesi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında; doğal çevrenin sistemli bir şekilde rant alanı haline getirilerek yok edilmesine karşı mücadele sürdürdüğünün bilgisi aktaran Eyüp Muhçu, “kent ve doğa suçu işlenen her yerde bir çoban ateşi yakılmalı” dedi

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
TEKNOLOJİ VE SINIF MÜCADELESİ