ODTÜ’deki katliama iki yıl sonra yürütmeyi durdurma

Melih Gökçek döneminde bir gecede ODTÜ Ormanı’ndaki binlerce ağaç kesimine sebep olan yol projesinin yürütmesi iki yıl sonra durduruldu. Şehir plancıları alanın eski haline getirilmesini talep etti

Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde, 2017’de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü arasında yapılan anlaşma doğrultusunda ODTÜ Ormanı’ndaki binlerce ağaç bir gece yarısı katledilmiş ve devamında yerleşke alanından yol geçirilmişti. Gökçek, söz konusu ağaç katliamı ile “4,5 km’lik yolu bir gecede açarak bir rekora daha imza atmak” sözleriyle övmüştü.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin ODTÜ ormanındaki ağaç katliamıyla ilgili açtığı dava iki yılın ardından sonuçlandı. Ankara 9. İdare Mahkemesi, ODTÜ yerleşkesinden geçirilen yol ile ilgili planların yürütmesinin durdurulmasına hükmetti.

Hiçbir nesnel ve bilimsel gerekçe olmaksızın, gerekli analiz ve ön çalışma yapılmadan ODTÜ ormanına büyük bir zarar verildiğini söyleyen Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, bu andan itibaren yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Ankara Büyükşehir Belediyesi bu projeyi durdurmalı, önceki dönemin enkaz haline getirdiği bu ekolojik alanı ağaçlandırmalı ve eski haline getirmelidir.
  • Kent bütününü ilgilendiren ulaşım projeleri bütüncül bir Ulaşım Ana Planı olmadan yürütülmemelidir.
  • Ulaşım problemlerine yönelik projeler kapalı kapılar ardında belediye bürokratlarının kontrolünde değil, şeffaf ve katılımcı süreçler sonu ortaya çıkarılmalı, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin karar alma süreçlerinde yer alması sağlanmalıdır.
  • ODTÜ yönetimi, tüm Ankara için önemli bir değer olan ODTÜ’nün korunması için bu ve benzer süreçlerdeki farklı bileşenleri dışlayan ve görmezden gelen tavrını değiştirmeli ve karar alma süreçlerine, öğrenci, mezun, personel ve kentte çalışmalar yürüten meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarını da dahil etmelidir.

Açıklamanın tamamı için tıklayın.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ANARŞİSTLER YUNANİSTAN’DA TEMYİZ MAHKEMESİNİ BASTI