Rasathane’den uyarı: Büyük deprem her an olabilir

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, mega kentte 7.2’lik bir deprem yaratacak enerjinin biriktiğini belirterek, zaman konusunda kesin bir şey söylenemeyeceğini söyledi.

İstanbul depremi ne zaman olur?

Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinliğin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Özener, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde yaklaşık 3.5 senede bir 7’nin üzerinde depreme tanık olunduğunu ve Türkiye kara sınırıyla birlikte yaklaşık 6 yılda bir 7’nin üzerinde depremin yaşanmasının sürpriz olmadığını vurguladı. Özener, deprem İstanbul’a yaklaştıkça insanların ilgisinin daha da büyüdüğünü belirterek:

“Şu anda 7.2’lik bir enerji birikmiş durumda. Yani Marmara Denizi’nde her an bu ölçekte bir depreme tanıklık edebiliriz. Belki bir sene, belki beş belki de 10 yıl sonra… Zaman konusunda bir şey söyleyemeyiz. Ama kesinlikle bu deprem yaşanacak…” dedi.

Kırılmayan tek hat

Kuzey Anadolu fayının 1939 yılında Erzincan’dan başladığını, 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım Düzce depremleriyle Marmara’ya kadar geldiğini söyleyen Özener: “Kırılmayan bir sonraki kısım, Marmara Denizi içinden geçiyor. Burası da kırılacak. Fay hattı geçiyor, tarihsel depremler var. Bu depremler tekrarlanıyor….” dedi.

İstanbulluların yüzde 84’ü tehlikede

Olası bir afet ya da deprem durumunda İstanbul’da yaşayanların yüzde 84’ünün barınacak yerinin olmadığı ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine verilen cevapta İstanbul’da 39 ilçede belirlenen 367 alana 230 bin 315 çadır kurulacağı ve buralarda sadece 1 milyon 151 bin 575 kişinin kalabileceği ortaya çıktı.

İstanbul’da depreme dayanaklı okul, spor tesisi ve sosyal tesis alanlarında toplam 1 milyon 75 bin 115 kişinin daha geçici olarak barınma olanağı bulunduğu bildirildi.

İstanbul’un 2014 yılı resmi nüfusu ise toplam 14 milyon 377 bin 18 kişi. Umut Oran’ın önergesi ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un buna verdiği yanıt büyük bir depremde İstanbulluların ancak yüzde 16.41’i için geçici barınma planlamasının yapıldığı anlamına geliyor.

Şişli, Bahçelievler, Zeytinburnu, Üsküdar, Tuzla, Maltepe, Esenler, Bağcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa ilçelerindeki acil toplanma alanlarına 5 AVM, 5 rezidans ve 8 lüks site inşa edildi.
Şişli, Bahçelievler, Zeytinburnu, Üsküdar, Tuzla, Maltepe, Esenler, Bağcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa ilçelerindeki acil toplanma alanlarına 5 AVM, 5 rezidans ve 8 lüks site inşa edildi.

Toplanma alanları imara açıldı

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe1999 depreminden sonra belirlenen  acil toplanma alanları sayısının 493 olduğunu belirtti. Gökçe, “Marmara Forum AVM, İstanbul Forum AVM, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nün yeri, 46 dönümlük İETT arazisi, Kadıköy’de eski Otosan fabrikasının bulunduğu yer, bugün gökdelenlerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu eski meteoroloji binasının olduğu alan toplanma alanı olarak belirlenmişti. Ama ne yazık buralar gibi mevcut yerler ranta kurban edildi” dedi.