Rize’de dereler susuz kaldı

YILLIK 2 bin 400 kilogram yağış oranı ile  Derelerinden oluk oluk su akan Türkiye’nin en çok yağış alan ili  Rize’de, hidroelektrik santral (HES) projelerinin bulunduğu vadilerdeki dere yatakları yaz aylarında suya hasret Kaldı. Havaların ısınması ve yağışın yaz aylarında azalmasıyla dereler nerdeyse nefessiz kaldı.

Dere sularının tünele alındığı Salarha ve  Güneysu derelerinin büyük bir bölümü bu yıl da kurudu. Derelerde su olmaması bölge sakinlerini zor duruma soktu. Üzgün olduklarını belirten bölge halkı derelerin yeniden eskisi gibi olması için bol yağmurun yağmasını ve derelerin su ile dolmasını dört gözle bekliyor.

Güneysu İlçesi ile Salarha Beldesinin adını taşıyan dereler üzerine kurulan düşük megawaatlı hidroelektrik santrallerde suyun tünele alındığı alanlarda su seviyesi azaldı. Rizedeki derelerde sular adeta kendini çekti ve dereler susuz kaldı. Dere yataklarının bazı bölümlerde bir miktar su bulunurken bazı yerlerde ise hiç kalmadı. Su olan yerlerde ki su yetmedi. Duruma tanık olan bölge sakinleri şikayetlerini dile getirerek söz verildiği gibi derelerin susuz bırakılmamasını istedi.

Salarha Vadisi’ndeki 28 megavat kurulu gücündeki  HES projesi kapsamında Yiğitler Köyü’ndeki regülatör sahasından tünele alınan Salarha Deresinin suyu  Güneysu Vadisi’nde kurulan santrale aktarıldı, 8 kilometre sonra yeniden Salarha Deresi ‘ne bırakıldı. Ancak 8 kilometre boyunca suyu azalan ve bazı alanlarda ikiye ayrılan dere yatağının bir bölümü ise tamamen kurudu.  Güneysu İlçesi Gürgen Deresi’ndeki  HES projesi kapsamında suyun tünele alındığı 3 kilometrelik alanda da dere suyu azaldı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
5G’YE DUR KAMPANYASI