Salda Gölü’nü yok edecek İhale 29 Temmuz’da

Burdur’un Yeşilova ilçesinde beyaz kumları nedeniyle Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü kıyısına yapılacak Millet Bahçesi ihalesi, 29 Temmuz’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılacak.

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Salda Gölü’nde bu yıl 1 milyon ziyaretçi hedeflediklerini söyledi. Çevre Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve içerisinde otopark, mescit, tuvalet, bungalov, kafe gibi yapıların bulunduğu projeye tepki büyük.

Üzerine ayakkabıyla bile basılmamalı

Pamukkale neyse Salda Gölü de odur diyen ve Salda’ya yapımı planlanan millet bahçesi projesine tepkiler büyüyor. Projeye yönelik eleştirilerde bulunan Akademisyen Erol Kesici, “Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakkabıyla bile basılmamalı. O canlı bir yapı.” dedi.

Salda Gölü Mars’ı Anlamak İçin Doğal Laboratuvar

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan, bölgede bilimsel çalışmalar yapmış olan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr Erol Kesici, “Salda’yı uzaktan sevsinler” dedi. Göl kıyısındaki beyaz yapının Mars’ın toprağıyla benzerlikler oluşturduğunu söyleyen Kesici sözlerini şöyle sürdürdü: “Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek. Bir nevi doğal laboratuvar. Söz konusu proje bölgede ekosistemi tamamen yok eder. Sırf moda oldu diye burayı millet bahçesi yapmasınlar. Sonra çok pişman olacaklar.”

Salda Çok Hassas, Gölü Uzaktan Sevsinler

Geçen yaz göl kenarında söz konusu olan ve iptal ettirilen festivalin bölgenin ‘koruma alanı’ olması sebebiyle iptal edildiğini söyleyen Kesici, aynı sebeplerle bu projenin de yapılamayacağını ifade etti.

Kesici sözlerini şöyle sürdürdü: “Pamukkale nasıl enderse Salda da ender. Aynı titizlikle korumalıyız. Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakla bile basılmamalı. O canlı bir yapı. Biyomineralizayon diyoruz. Yani canlı. Zaten HES ve göletlerle gölün beslenmesini engellediler, kirliliğini artırdılar. Daha fazla yok etmeye çalışmasınlar. Salda çok hassas. Gölü uzaktan sevsinler…”

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Bir hayvan pazarından dünyaya yayılan tehlike