Sosyal mesafeyle Teke Deresi için eylem

Kırklareli’nde köylüler kirliliğine dikkat çekmek istedikleri Teke Deresi için eylem gerçekleştirdi. Kirlilik nedeniyle tarımsal sulamada dereden yararlanamadıklarını belirten köylüler, dereyi kirleten işletmelere çağrıda bulundu.

Kırklareli’nde köylüler, sosyal mesafe sınırlarına dikkat ederek Teke Deresi’ndeki kirliliği protesto etmek için eylem yaptı. Çevre köylerden, Babaeski ilçesine bağlı Haznedar Köyü’ne giden halk, dere etrafında bir araya geldi. Dereden yayılan koku nedeniyle dere kenarında durmakta güçlük çeken köylüler, dereyi kirleten firmalara ve yetkililere çağrıda bulundu.

DERENİN RENGİ DEĞİŞTİ
Köy muhtarı Yusuf Yaşa, Teke Deresi’nin, çevre köylerin ortak sorunu haline geldiğini söyledi. Yaklaşık 1,5 yıldır derenin renginin değiştiğini ve etrafa kötü kokular yayıldığını aktaran Yaşa, köyde sulama yapamadıkları için çiftçilik ve hayvancılığın azaldığını vurguladı.

Deredeki kirliliğin, İnece Belediyesi arıtma tesisinden kaynaklandığını ifade eden Yaşa, “Bu konuda daha önce yetkililerden yardım beklemiştik, şimdi daha çok yardım bekliyoruz. Biz köyde tarım yapmaya çalışıyoruz. Bu dereden akan suyla tarım yapılamaz. Tarım yapılamadığı yerde hayvancılık yapılamaz. Biz bu konuda yardım bekliyoruz. Derede artık balık kalmadı. Sinek dahi kalmadı, kurbağa bile kalmadı” dedi.

Teke deresinin geçtiği köylerden Dokuzhöyük’ün muhtarı Adem Balsak da çiftçiler olarak dereden dolayı çok büyük kayıplar yaşadıklarını belirtti.

Bu yıl mevsimlerin de kurak geçtiğini anımsatan Balsak, barajdan da su salınmadığı için tarım topraklarının sulanamaz hale geldiğini söyledi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Nükleer tesiste tünel çöktü: 300’den fazla ölen var