TAŞAN BÜYÜK GÖLLER CILIBITLARI TEHDİT EDİYOR

ABD’de Boru Kancası olarak bilinen bir Karatavuk Cinsi İklim değişimi nedeni ile hızlanan yağış döngüsü ve kıyıların su altında kalması nedeni ile nesli tehlike altında bir kuş türü olmakta.

ABD’de Boru Kancası adıyla bilinen bir karatavuk cinsi olan Boru Yağmurcuğu ya da Boru Cılıbıtı kuşunun nesli tehlike altında. Michigan gölü etrafında bir araştırma yapan araştırmacı Van Zoeren giderek azalan bu kuş türü ile ilgili gözlemler yaptı. Kumluk alana monte edilen bir izleme cihazı ile tespit yaparken onların nasıl yuva değiştirdiğini, ebeyvnlerin sırayla nasıl kuluçkaya yattığını gözlemledi. Bu durum sağlıklılığın işareti.

Boru Cılıbıtlarınn Nesli İklim Değişimi Nedeniyle Hızlanan Kıyı Selleri Nedeni ile Tehdit Altında

Ancak yine de onları ve diğer Boru Yağmurcuğınu kuşunu tehdit eden sorun taşma noktasına dek hazırlık yapmaya devam ediyor. Bu kuş ABD’deki Büyük Göller bölgesinin en çok nesli tükenmekte olan türlerinden biri. Yağmurlarla ıslanmış bahar aylarında su seviyesi yükselirken Ortabatı’nın geniş alanlarını sular altında bırakıyor. Michigan’ın Uyuyan Ayı Dunes Ulusal Göl Kıyısı’ndaki havuzlar bu sahil boyunca birkaç yuva oluşturuyor. Ve büyük gölden – gri ve hafif bulutlu bir hava yükseliyor, boruların yuvalanma bölgesinden birkaç metre uzakta süzülüyor. Evleri bir fırtınanın yıkımından uzakta olabilir. Burası Serçe büyüklüğünde kıyı kuşları için dolgunun en misafirperver yerlerinden biri. Bazı yerlerde koşullar daha da kötü.

ABD Ordusu Mühendisler Birliği 101 yıl önce kayıt tutmaya başladığından beri Büyük Göller şu sıralar en yüksek seviyelerine ulaşıyor. Sokaklar, işletmeler ve evler sular altında kaldı. Birçok plaj küçülüyor ya da su altında kalıyor. Turist odaklı işletmeler ve sahildeki geniş kum alanlarındaki ev sahipleri için alışmış bir durum olsa da bu endişe verici bir gelişme.

Bu durum Boru Cılıbıtları içinse ölümcül bir tehdit. Tanıdık çimenler arasından sıkılmış, yırtıcı hayvanların gizlendiği ve hatta kentsel alanlara kaçtığı yer olan ağaçlara ve ağaçlar altındaki çalılık yerlere yaklaşırlar. Bir çift yakın zamanda Şikago’nun en işlek yerlerinde Michigan Gölü sahillerinden birine yerleşti.

Su Seviyeleri Yaşam Alanlarını Azaltıyor

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi için boru cılbıtı koordinatörü, Vince Cavalieri “Su seviyelerinin yüksek olması, yaşam alanlarını büyük ölçüde azalttığı için onları diğer türlerden daha fazla tehlikeye sokuyor.” Cavalieri Göllerin Kanada tarafındaki bazı yuvaların ortadan kalktığını da sözlerine ekledi.

Büyük Göller genellikle ilkbaharda kar yağışı ve yağmur fırtınası ile birlikte yükselir ve kuru zamanlarda azalır.

Ancak bazı bilim adamları bu olağan döngünün iklim değişimi ile hızlandığı kanısında. Michigan Üniversitesi hidroloğu Drew Gronewold ve iklim bilimci Richard Rood “Büyük Göller’deki aşırı yüksek ve düşük su seviyeleri arasındaki hızlı geçişler” başlıklı son makalelerinde bu durumun yeni normali temsil ettiğini belirttiler.

Bu durum Boru Cılıbıklarının durumunu olumsuz etkileyerek nüfuslarını istikrarsızlaştırabilir. Federal hükümet, onların kuzeydeki Büyük Ovaların ve yükselen deniz seviyelerinin kışlama alanlarını engellediği Atlantik kıyıları boyunca tehdit altında olduklarını belirtiyor. Ancak asıl Büyük Göller nüfusu tehlike altında olup, 1990 yılında yalnızca 12 üreyen çiftle cılıbık nüfusu en düşük seviyesine ulaştı.

Bilim insanları boru cılıbığı için harekete geçmiş durumda ve bu kuşun neslinin tükenmemesi için uğraşıyor.

Kaynak: ABC NEWS

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Muğla tek bir ses: Bırakın Muğla cennet kalsın