Yanıyoruz: Dünya Şu Ana Kadarki En Sıcak Haziran’ı Yaşadı

Copernicus Gözlem Programı geçtiğimiz ayın Avrupa ve dünya için şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu bildirdi.

Türkiye de dahil tüm dünyada geç başlayan yaz, arayı çabuk kapattı. Avrupa ve dünya sıcak dalgalarını üst üste yaşarken, Copernicus Gözlem Raporu’na göre 2019 yılının Haziran ayı daha önce kaydedilen en sıcak Haziran ayından iki derece daha fazla.

Sıcaklık 1850-1900 yılları arasında aynı dönemde gerçekleşen ortalama sıcaklığın ise 3 derece üstüne çıktı.

Aşırı hava olayları yaygınlaşacak

24-29 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ısı dalgası döneminde ise fark çok daha fazla açıldı.

Bu günlerde Fransa, Almanya, Kuzey İspanya, Kuzey İtalya, İsviçre, Avusturya ve Çekya’daki ortalama sıcaklıklar aynı günler için 1981 ile 2010 arasında yapılan ölçümlere göre 6 ila 10 derece daha yüksek oldu.

Kuruluşun açıklamasında bu duruma ana olarak Sahra Çölü’nden gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, bu durumu doğrudan iklim değişikliğine atfetmenin zor olduğu ifade edilirken, seragazı emisyonları nedeni ile ısınan gezegende bu tarz aşırı hava olaylarının da çok daha yaygın hale geldiğinin altı çizildi.

Copernicus programı verilerine göre geçtiğimiz ay tüm dünya ülkeleri için de şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Haziran ayı oldu ve El Niño etkisi ile Haziran 2016’ta ölçülen değerin 0.1 derece üstüne çıktı.

Evde ve dış ortamda ne yapmalıyız?

İstanbul Politikalar Merkezi’nin (İPC) hazırladığı ve geçtiğimiz gün tanıttığı “Sıcak Dalgaları Raporu”nda nasıl önlemler alınması gerektiği şöyle belirtilmişti: 

Evininizi serin tutun.

  • Oda sıcaklığınızı ölçün. Gündüz saatlerinde 32 dereceyi, geceleri 24 dereceyi geçmemeli.
  • Günün sıcak saatlerinde, özellikle güneş gören yerlerdeki pencere ve perdelerinizi (varsa panjurlarınızı) kapalı tutun. Gece dışarıdaki sıcaklık yüksek değilse pencerelerinizi açın.
  • Ortam sıcaklığını artıracağı için gereksiz aydınlatmaları ve elektrikli aletleri kapatın.
  • Geceleri evin en serin odasında uyuyun.
  • Evin içerisindeki çeşitli yerlerde kaplar içerisinde su bulundurun. (Buharlaşma ortam ısısını azaltır.)
  • Mümkünse vantilatör kullanın. (Ancak 35 derece sıcaklığın üzerinde vantilatör işe yaramayabilir, hatta sıcağın olumsuz etkisini artırabilir.)
  • Gerektiğinde klima kullanın ve klima açıkken pencere ve kapıları kapalı tutun. (Ancak klimaların yüksek enerji tüketerek iklim krizini artıracağını unutmayın.)

Dış ortamda mutlaka gölgede kalın.

  • Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayın. Çıkmak zorundaysanız gölge yerlerde bulunun.
  • Evinizi serin tutmanız mümkün değilse günün en sıcak saatlerini dışarıdaki serin ortamlarda (örneğin klimalı kamu binaları, kütüphaneler, alışveriş merkezleri) geçirebilirsiniz.
  • Çocukları ve ev hayvanlarını park halindeki araçlarda bırakmayın.

*Kaynak: İklim Haber, Copernicus. 
*Görseller opernicus.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ALF 4.000 KEKLİĞİ ÖZGÜRLEŞTİRDİ