Yaşamı savunanların ÇED toplantısına girmesi de yasak

Yaşam savunucularının Fatih Ormanı’ndaki yapılaşmaya ilişkin düzenlenen çevresel etki değerlendirme (ÇED) toplantısının yapıldığı Maslak Tim Center’a girmek isterken polisler tarafından engellendi.
Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri, İstanbul’un oksijen ihtiyacını karşılayan Fatih Ormanı’nda Doğuş ve Bilgili Holding tarafından yapılmak istenen yapılaşmaya dair çevresel etki değerlendirme (ÇED) toplantısının yapılacağı Maslak TİM Center binasına girmek istedi. Polisler tarafından engellenen yaşam savunucuları bina önünde basın açıklaması yaptı.
“Ormana patron olmak için yaptığınız ÇED toplantınız batsın”  yazılı pankart açan yaşam savunucuları, “Ormana proje yapılamaz”, “Doğuş ve Bilgili ormanıma sulanmayı bırak artık”  yazılı dövizler taşıdı. Sık sık “Bilgili elini ormanlardan çek”, “Doğuş elini ormanlardan çek”, “Ormana villa yapılmaz” sloganları atan yaşam savunucuları adına ilk olarak Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Eray Özgüner konuştu.
Eray, Fatih Ormanı üzerinde yapılacak projenin bir parçası olmayacaklarını belirterek,  “Fatih Ormanı ne villalarınıza manzara ne konserlerine pist ne markalarına çarşı ne de para hırsına kurban edilecek bir proje alanıdır” diye tepki gösterdi.
Ardından söz alan Şehir Bölge Planlamacıları İstanbul Şubesi’nden Ayşe Yakıcı da, tabiat parklarının orman rejimine tabi alanlar olduğunu belirterek bu alanlarda devlet mülkiyetine esas olduğunu söyledi. Bu alanların asla yapılaşmaya açılamayacağını vurgulayan Ayşe, “Bu alanlar imar planı yaptırılarak yasa dışı yapılaşmaya açılamaz. ÇED süreci başlatılan söz konusu proje kapsamında orman alanı yapılaşmaya açılmaktadır. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.
Ayşe son olarak meslek odaları olarak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Yanıyoruz: 20 günde 200 orman yangını!