Yatağanlılar 400 yıllık ağaçların kesimini durdurdu

Yatağan’da ‘feldspat madeni’ çıkarmak için fıstık çamlarının kesilmesi gündeme gelince mahalleli direnişe geçti. Mahalle halkı, Orman Müdürlüğü tarafından kesim için işaretlenen 3-4 yüz yıllık fıstık çamlarına iş makinelerinin yaklaşmasını engelledi.

Gökgedik Mahallesi’nde maden ocağı işleten Straton Madencilik firmasının, mahalleye 500 metre uzaklıkta 4 yıldır feldspat madeni çıkarıyor. Şirketin bölgenin yakınında yeni bir ocak açmak için mahalledeki 400 adet fıstık çamını kesme girişimini, bölge halkına destek veren Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ile birlikte engel oldu. Gökgedik halkı, fıstık çamının en önemli geçim kaynakları arasında olduğunu dile getirerek 3-4 yüz yıllık ağaçların kesilmesine engel oldu.

‘HAYVANLARIMIZ ÖLDÜ’

Mahalle halkının itirazları sonucu Yatağan Kaymakam Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Haşmet Işık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Gökgedik’e gelerek maden ocağında incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında mahalle halkı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri arasında gerginlikler yaşandı. Bölge halkından 54 yaşındaki Muharrem Yöntem, 4 yıldır zehir içinde yaşdıklarını ve çok sayıda hayvanın öldüğünü belirterek “Bundan altı yıl önce buraya gelen Çevre ve İl Müdürlüğü yetkilileri ÇED raporu alınmadan burada hiçbir faaliyet olmayacağını söylemişti, hepsi yalan çıktı. Ne ÇED raporu alındı ne de buradaki köylünün görüşü. Buna rağmen köye 400 metre mesafede maden ocağı, beyaz zehir feldspat çıkarmaya başlandı. Patlatılan her dinamitte evlerin içi taş ve toz doldu, maden atık sularını temiz derelerimize bıraktı, hayvanlarımız zehirlenerek öldü. Zeytincilik zaten bitti, şimdi de gözlerini yöremizin tek geçim kaynağı fıstık çamına diktiler. Ağaçlar yerine bizi kesin daha iyi.” dedi.

‘ZEYTİNİMİZİ ALDILAR BARİ FISTIĞIMIZI BİZE BIRAKSINLAR’

Gökgedik Mahallesi’nde yaşayan Fatma Göçmen, “Zeytinimizi elimizden aldılar, şimdi fıstığımız ile birlikte hayatımızı elimizden almak istiyorlar. 71 yaşındayım bu yaştan sonra doğduğum büyüdüğüm toprakları, fıstığımı bırakıp nereye gideceğim? Bu vicdan mı, cahiliz diye her söze inandık, kandırılmaktan bıktık” diye konuştu.

‘ÇED İÇİN ALANI KÜÇÜK PARÇALARA BÖLMÜŞLER’

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise maden aranacak yerin 25 hektardan az olması nedeniyle ÇED raporuna gerek olmadığını ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün arazisi içindeki faaliyete müdahale edemeyeceklerini bildirdi.

MUÇEP yetkilisi Mustafa Tuncaelli, köylünün kasıtlı olarak kandırıldığını öne sürerek, “Bu şirket burada 5 bin hektarın üzerinde maden çıkartmak için proje hazırlarken ÇED raporu almamak için bu alanı küçük parçalara bölerek daha küçük alanlarda maden arıyormuş izlenimi veriyor. Kanundaki bu açıktan yararlanıyor. Oysa ki ellerinde ‘ÇED raporuna gerek yoktur’ yazısı olup olmadığı şüpheli, kimse belge gösteremiyor. Köylünün en değerli malını, geçim kaynağını yok etmek istiyorlar. MUÇEP olarak her türlü kanuni yola başvurarak buradaki ruhsatlandırmanın iptalini isteyeceğiz. Burada bir çevre felaketi yaşanmaya başlamış, hayvanlar ölmeye insanlar zehirlenmeye, doğa yok olmaya başlamış” dedi.

Köylülerle tartışan işletme müdürü Şevki Tamtabak ise zaman zaman köylüye zarar verilmiş olabileceğini kabul ederek, köylünün mağduriyetini istemediklerini ve yasa dışı bir şey yapmadıklarını savundu.

Gökgedik’te henüz hiçbir ağaç kesilmezken, konunun inceleneceğini söyleyen Kaymakam Çiçek, mahalleden ayrılınca köylüler de sessizce dağıldı. (DHA)

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!