Yetmedi, Karadeniz’e 143 HES daha geliyor

Son 10 yılda 203 HES’in yapıldığı Karadeniz’e 2017’de 20 HES yapıldı, 123’ünün proje çalışmaları sürüyor.

Sözde enerjide dışa bağımlılıktan kurtulma niyeti ile HES fıryasının başladığı son 10 yıl içerisinde Karadeniz Bölgesi’nde toplam 203 HES yapıldı. Şu anda 20 HES projesinin inşaatının da devam ettiği belirtiliyor.

Bir zamanlar bölgede söylenen türküleri besleyen, onlara konu olan dereleri tek tek yok eden mevcut HES’ler sanki yetmezmiş gibi bir çok HES projesi ise sırada bekliyor. Etüt ve proje aşamasında olan toplam 5.8 milyar kWh/yıl kapasiteli, 123 HES projesi bulunduğu bildiriliyor

Karadeniz Bölgesi’ndeki HES sayısının artırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ederken, bölgede yaşam alanlarını savunanların mücadelesi de sürüyor. HES’lerin bölgede insan ve diğer canlıları olumsuz yönde etkilediğini savunan HES karşıtları, Türkiye halklarının adeta afyonla uyuşturulduğunu, mücadelelerine gerektiği kadar destek alamadıklarını ifade ediyor.

Ordu’nun Altınordu ve Perşembe ilçeleri sınırları içinde bulunan Selimiye HES Projesi’nde ilgili firmanın inşaat çalışmalarına başlamasıyla yaşam alanlarını savunmak için mücadeleye başlayan Ordulular, mücadelelerine destek bekleyerek şunları dile getiriyor: “Doğal güzelliği ile büyüleyen Kurşunçal Şelalesi’nin döküldüğü yerde toplanacak su, borularla Çiseli Şelalesi’ne yakın yerde, dere yatağı kenarında yapılacak santrale ulaştırılacak. Burada santrale bırakılacak. Bu, bölgenin doğal hayatını tümden etkileyecek.”
Enerji, Sanayi, Maden Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, mücadelelere destek verekek “Karadeniz adeta bir HES cenneti haline gelmiş. Bu HES’ler insanların ve diğer canlıların yaşam alanlarını birer cehenneme çevirir hale geldi” diyor ve Türkiye’nin her yerinde küçük çaplı direnişlerin çözüm üretmediğini, hep birlikte güçlü bir karşı çıkış gösterömek gerektiğini söylüyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Nükleer tesiste tünel çöktü: 300’den fazla ölen var