Yine zeytinlik yine taş ocağı, Kırklar köyü isyanlarına destek arıyor

Buca Kırıklar halkı köylerinin hemen yanı başında yapılması planlanan kalker ocağının tehdidi altında. Yüzde yetmişi zeytinlik olan orman köyü Kırıklar, taş ocağının açılması ile tüm geçim kaynaklarını yitirecek ve toza boğulacak olmanın endişesini yaşıyor.

Açılmasıyla beraber Kırıklar Mahallesi hududu içinde yaşayan vatandaşları ekmeğinden edecek ve doğaya ciddi zarar verecek kalker ocağı hakkında konuşan AKP Buca Belediyesi Meclis Üyesi Rakip Becer, “Bu ocak açılırsa, bizim Kırıklar Köyü’nü terk etmemiz gerek. Halk orada ne tarım yapabilir, ne yaşam sürebilir. Orman köyüyüz biz. Kırıklar Köyü’nde arazilerin çoğu zeytinlik alan. Aynı zamanda bölgede, zeytin ve zeytinyağı üzerine organik tarım yapan üreticilerimiz de var. Taş ocağı burnumuzun dibinde ve tam da kuzeydoğu rüzgarlarının odağında. Bütün köy, köylüler, zeytinler, hayvanlar, bahçeler tozun içinde kalır. Davayı biz Kaymakamlığa gelen yazı üzerine tesadüfen öğrendik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ diye yazı verilmiş. Bizim mahalle tamamen ormanlık alan. Arazilerin %70’i zeytinlerle kaplı. Çam ormanları bulunuyor. Köy halkı yok sayılarak, köye bildirim yapılmadı. Bu ocak sadece bizim mahalleyi değil, dolaylı yoldan Karaağaç, Belenbaşı ve Doğancılar Köyleri’ni de etkileyecek. Ocak biter, zeytin bitmez. Zeytinlik alanımıza dokunmayın” diye belirtti.

Hayvanlar da telef olacak

Kalker ocağı, 1500 nüfuslu Kırıklar Köyü halkını olumsuz etkileyecekken, 6.000 kişi ise dolaylı olarak etkilenecek. Kırıklar Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen Rakip Becer, ocağın açılmasıyla beraber, hayvancılığın da zarar göreceğini belirterek, “Bizim mahallede kara keçi dediğimiz keçilerimiz var. Meralarımız olmadığı için bu hayvanlar maden ocağının kurulacağı alana dağılıyor. Bu durumda 7.000 hayvan telef olacak. Bunlar hepsi aynı zamanda halkın geçim kaynağı” dedi.

Büyükşehir de mezarlık yapıyor

Muhtar Özçiftçi, Büyükşehir Belediyesi’nin köyün yerleşim alanı içinde mezarlık açacak olmasından da şikayet ederek, “Burada mülkiyeti hazineye ait 160 dönümlük 2 tane parsel var, bu alana mezarlık yapılacak. Tüm bu sorunlar Kırıklar Mahalle halkını geriyor. Geçtiğimiz yıllarda da Kırıklar hududu içinde F tipi cezaevi yapılmıştı. Bütün olumsuzlukları Kırıklar’a toplamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Günü ele geçirin