Yurttaş Kazım zor durumda: Şimdi dayanışma zamanı

HES’e karşı ineğini satan ‘Yurttaş Kazım’ın yeni sınavı: 6 bin 500 liralık bilirkişi ücreti

Türkiye, Kazım Delal’i, HES’e karşı yıllardır yürüttüğü hukuk mücadelesiyle tanıdı. Davası için ineğini satıp, banka kredisi çekmişti. Ancak, proje hakkında verilen iptal kararı, Danıştay tarafından yine bozuldu. Bölgeye gönderilecek bilirkişi için Delal’den 6 bin 500 lira isteniyor.

Rize’de il merkeziyle birlikte çok sayıda ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan Andon deresine hidroelektrik tesisi kurulması gündeme gelmişti. Kazım Delal dava açabilmek için ineğini satmıştı. İkinci kez bilirkişi istenmesi üzerine kredi çekmişti. Delal, yerel mahkemede projeyi iptal ettirdi.

Rize İdare Mahkemesi’nin kararına karşı Danıştay 14’üncü Dairesi’ne itiraz edildi. Danıştay yerel mahkemenin kararını bozdu. Bölgede bilirkişi incelemesine karar verdi. Bunun için de Kazım Delal ve akrabalarından 6 bin 500 lira bilirkişi ücreti istedi. Ancak Delal de bu talebi karşılayacak para yok. Bir çıkış yolu arayan Kazım Delal, “Satacak ineğim kalmadı. Bankadan kredi çekecek imkanım da yok. Ne yapacağımı bilmiyorum” diyor.

Yerel mahkeme, ‘HES çalışmasına ilişkin herhangi bir proje yapılmadığı, su kullanım anlaşması başta olmak üzere enerji üretim lisansı ve ÇED raporu alınmayan çalışmanın sadece Rize valiliği ile il özel idaresi tarafından onaylanan imar değişikliği ve yol düzenlemesi izni kapsamında başlatıldığı’ gerekçesiyle projenin iptalini isteyen Delal ve köylüleri haklı görmüş, projeyi hukuka uyarlılık bulunmadığı için oy birliğiyle iptal etmişti.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Etiğin evrimi doğanın isyanı ile buluştu