Almanya nükleer sızıntıya önlem için ilaç dağıtmaya başlıyor

Almanya, Belçika sınırı yakınındaki Tihange Nükleer Santrali’nden sızıntı riskine karşı bölge sakinlerine tiroit kanserini önleyecek tablet dağıtacak.

Almanya, sınırın 70 kilometre uzağında bulunan Belçika’daki riskli gördükleri Tihange Nükleer Santrali’nden olası bir radyoaktif sızıntıya karşı Aachen bölgesi sakinlerine, potasyum iyodür tablet dağıtılacak.

Aachen bölgesi yetkilileri, bölgesel hükümetten de izin alarak potasyum iyodür tabletlerle ilk önlemlerini alacak. Sözkonusu tabletler, radyoaktif sızıntı sonrasında ortaya çıkan tiroit kanserine karşı kullanılıyor.

1 Eylül ile 15 Kasım arasında, 46 yaşın altındakiler internet üzerinden başvuracakları kuponlarla, eczanelerden ücretsiz olarak bu tabletleri temin edebilecek.

2022 yılına kadar topraklarındaki tüm nükleer reaktörleri kapatmayı planlayan Almanya ile Belçika arasında uzun zamandır nükleer santralin güvenliğine ilişkin anlaşmazlık yaşanıyor.

Belçika Doel 3 nükleer santralini 2022’de Tihange 2 nükleer santralini 2023’de ve diğer beş santrali de 2025 yılında kapatmayı planlıyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Rasathane’den uyarı: Büyük deprem her an olabilir