Belediye meclis raporu: ‘Jeotermaller çevre kirliliği oluşturuyor’

Efeler Belediye Meclisi tarafından jeotermal elektrik santrallerinin çevreye ve insan sağlığına olası zararlarını araştırmak için yaklaşık altı ay önce kurulan komisyon, yaptığı çalışmaları kamuoyuna bir rapor şeklinde sundu. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, “Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek, hiçbir etkinliğin kentimizde yaşanmasını arzu etmeyiz ve istemeyiz. Bu konuda üzerimize düşen yasal sınırlar içindeki yetkilerimizi de sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Efeler Belediyesi Meclisinin jeotermalle ilgili sorunların araştırılmasına yönelik kurduğu komisyon yakalşık 6 aylık araştırmanın sonunda kamuoyunu bilgilendirmek üzere bir rapor hazırladı. 6 meclis üyesinden oluşan komisyonda CHP’den İsmail Türkbay ve Fikri Aydın, AK Parti’den Ahmet Ünveren, ve Özcan Petekkaya, ile MHP kanadından da Nedim Ünal ve Etem Yeşilyurt isimleri yer aldı. Efeler Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamada Başkan Mesut Özakcan, jeotermalle ilgili olarak sonuç bildirgesinin iç açıcı olmadığı vurgulayarak jeotermal santrallerinin çevre kirliliği yaratacak boyutlara ulaştığını kaydetti.

“YASAL YETKİLERİ SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

Efeler ilçesinde kurulu jeotermal elektrik santrallerinin işletilmesi sırasında etrafa yayılan buhar, gözle görülmeyen gazlar ve kötü kokunun, yasa ve yönetmeliklerdeki boşluklardan, idarenin yeterli denetimleri yapmamasından kaynaklandığın altını çizen Özakcan, “Jeotermal santrallerle ilgili olarak halkımızın ciddi olarak yaşadığı sorunlar ve sıkıntılar, bu kaynaklardan beslenen enerji santrallerinin ürettiği buhar, gaz, akışkanların çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği yönünde ciddi tepkilerin olduğunu görüyoruz. Bu zararların kontrol altına alınarak vatandaşın şikayetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapıp bir rapor hazırladık. İlçe belediyesi olarak bu santrallerle ilgili olarak denetim konusunda ciddi bir yetkimiz yok. Ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın Valiliği’nin bu konu üzerinde çalışmalar yaptığını biliyoruz. Biz bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde Aydın halkının geleceği ve sağlığı adına bu konuda çalışma yapmak üzere işbirliği içinde olmaya da hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek, hiçbir etkinliğin kentimizde yaşanmasını arzu etmeyiz ve istemeyiz. Bu konuda üzerimize düşen yasal sınırlar içindeki yetkilerimizi de sonuna kadar kullanacağız. Bu konuda diğer kuruluşlarla da dayanışma içinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ABD BASKISI ALTINDAKİ VENEZUELA’DA İNSANİ KRİZ BÜYÜYOR