Belediye Meclis üyesisi: Köpek öldürmek bizim işimiz, köpeklik yapanlarla da uğraşırız

Hayvanları Koruma Kanunu’nun, “Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla toplu yaşanan yerlerde beslenen kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması esastır” hükmünü yok sayarak sokak hayvanlarını imha ettiği ileri sürülen Yunak Belediyesi, şimdi de AKP’li Belediye Meclisi Üyesi’nin sözleriyle gündeme geldi. Birgün’de yer alan Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Belediye Meclisi’nin AKP’li üyesi Bülent Karakoç’un, sokak hayvanlarının sayıca artması üzerine belediyeden yardım isteyen yurttaşa yanıtı, “Köpek öldürmek, yok etmek bizim işimiz. O kolay da köpeklik yapanlarla da uğraşırız” oldu.

Karakoç’un skandal sözlerinin ardından İçişleri Bakanlığı’na seslenen yurttaşlar, “Köpek öldürmek bizim işimiz” diyen belediye meclis üyesinin görevinden alınmasını istedi. Tepkilerin artması üzerine paylaşım silindi.

CEZA SUÇLARI KAPSAMINA ALINMALI

Hayvanları Koruma Kanunu’nun, belediyeleri sokak hayvanlarını kısırlaştırıp, aşılayıp alındığı yere bırakmak ile yükümlü kıldığını belirten Hayvan Hakları Federasyonu ‘ndan (HAYTAP) Pelin Sayılgan, “Zehirlemek vicdani olmamakla birlikte sokak hayvanı nüfusunu kontrol altına almakta da etkili bir yöntem değil” dedi. Hayvanlara işkence yapmanın ve öldürmenin ceza suçları kapsamında değerlendirilmesi için mücadele ettiklerini söyleyen Sayılgan, “Bunun bir kamu görevlisi tarafından yapılması durumunda cezaların bir misli artırılması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Modern Kültürde Kentten Kaçmanın ve Uzaklara Gitmenin Sosyolojisi