CİHADİSTLER GÖZLEM NOKTASINI KALKAN OLARAK KULLANIYOR

Geçtiğimiz günlerde Suriye Arab Ordusuna ait toplar tarafından İdlibde bulunan Türk gözlem noktasına ateş açılmıştı. Saldırının aslında eski adıyla Nusra olan Heyet Tahrir Şam güçleri ile birlikte hareket eden ÖSO ve bağlaşıklarından oluşan grubun mevziiyi saldırı sonrası Suriye Ordusunun karşı saldırılarına karşı kalkan olarak kullanmasından kaynaklandığı anlaşıldı.
Suriye Ordusu Askeri Konvoya Toplarla Ateş Açtı

Global Research-Çev: Haşmet Demirel

27 Haziran’da, Hayat Tahrir Şam ve Türk destekli eski adıyla Özgür Suriye Ordusu, yeni adıyla Ulusal Kurtuluş Cephesi (SUKC), Suriye Arap Ordusunun (SAO), Hama ve İdlib illeri arasındaki idari sınırın yakınında, Qasabiyeh ve Qiratah’taki pozisyonlarına saldırdı. Hükümet yanlısı kaynaklara göre, SAO militanlara ait olan bir savaş tankı da dâhil olmak üzere en az 3 askeri ekipmanı imha etti.

Photo: Omar Haj Kadaour / AFP)

NFL, kendi başına bir kamyonet taşıyan bir kamyoneti ve Tell Huwash’ın yakınlarında tanksavar güdümlü füzelerle 57mm’lik silahla donanmış bir kamyoneti hedefledi. Türk destekli grup, Hama’nın kuzeyindeki SAO mevkilerini soymak için roketatar kullandı.

Bu arada, Shir Mughar kasabası yakınındaki bir Türk gözlem merkezi topçu bombardımanı altına girdi. Bombardımanın,  Türkiye’ye dönüş yolunda olan bir takviye konvoyunu hedef aldığı bildiriliyor. 27 Haziran olayı, son iki ayda Shir Mughar karakolunu hedef alan beşinci bomba oldu.

Türkiye’nin Desteklediği Ahrar El Şam Nusra ile Birlikte

Türkiye Destekli Cihadistler Nusra İle Beraber

Resmi olarak Idlib azaltma bölgesi anlaşması ve ateşkes rejimi sözde ılımlı muhalefeti teröristlerden ayırmak için tasarlanırken, Türk destekli gruplar, Suriye Arab Ordusuna karşı savaşlarında Heyet Tahrir el-Şam gibi terör örgütleriyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Türk destekli gruplar, Türk askeri birliklerinin temas hattının yakınında konuşlanıyor, çünkü militanlar, Türk gözlem noktalarını SAO pozisyonlarına saldırılardan sonra saklanabilecekleri güvenli alanlar olarak kullanıyorlar.

Türkiye’nin İdlibdeki Gözlem Noktaları Cihadistlerin Saldırı Sonrası Çekildikleri Saklanma Yerleri.

2 IŞİD üyesi, Fırat Vadisi’ndeki Hajin kasabası yakınında Suriye Demokratik Güçlerinin bir pozisyonuna saldırdı. Kürt yanlısı medya kuruluşlarına göre, teröristler bölgeye SAO’nın kontrol ettiği bölgeden sızdılar. IŞİD, haber ajansı Amaq aracılığıyla yapılan saldırıyı doğruladı. Ancak saldırıya sadece bir militanın katıldığını ve 10 SDG üyesinin öldürüldüğünü söyledi.

Buna rağmen, Fırat’ın doğu yakasındaki güvenlik durumu karmaşık kalıyor. SDF’nin sahip olduğu ve sivillerin yaşadığı alana buradaki SDG hedeflerine sürekli olarak saldırılar düzenleyen birçok IŞİD hücresi sızmış gibi görünüyor, 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
‘Enerjiye ihtiyacımız var’ söylemi çöktü!