Dakika bir, gol bir: Yeni bir şehir kuruluyor

Ülkenin içinde bulunduğu bir çok sorun varken cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en pahalı projesini hayata geçirmek için ülkenin tüm mali kaynaklarının seferber edildiği İstanbul Yeni Havalimanı daha yarım yamalak açılmışken hükümete yakınlığı ile bilinen konsorsiyum firmalarına verilen yeni ayrıcalıklar gün ışığına çıktı.

5’Lİ MÜTEAHHİT GRUBU

Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın 2013 yılında yapılan ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro‘luk teklifle Cengiz – Kolin – Limak – Kalyon – Mapa Ortak Girişim Grubu kazandı.

76.5 milyon metrekare alana sahip olan ve bugün açılışı yapılan İstanbul Yeni Havalimanı’nın arkasında büyük bir gayrimenkul projesi var.

ÖNCE KAMULAŞTIRILDI

Hükümet, 2 Ocak 2014 tarihli kararıyla üçüncü havalimanı projesi kapsamındaki İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerindeki araziler için hiçbir geçerli gerekçe göstermeden, TOKİ tarafından ‘acele kamulaştırma’ yapılması kararı aldı.

ARDINDA BEŞLİ MÜTEAHHİTE VERİLDİ

Ardından, 76.5 milyon metrekare alana çıkartılan 3’üncü havalimanı kamulaştırma sahasında 10.5 milyon metrekare alan yerleşim yeri olarak ayrıldı. Bu arazinin üst kullanım hakkı önce 25 ardından 49 yıllığına Cengiz – Kolin – Limak – Kalyon – Mapa Ortak Girişim Grubu’na verildi.

İstanbul’un kuzeyinde 2 milyon 330 bin ağaç kesilerek hayata geçirilen İstanbul’un yeni havalimanının geliştiricileri tahsis edilen arazi için İstanbul Airport City adını taşıyan bir proje hazırladı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Putin faciadaki nükleer iddiasını doğruladı!