İstanbul’un yanıbaşındaki termik santralin yeri belli oldu

Çerkezköy’de yapılmak istenen Termik Santrali’nin yeri değiştirildi. Edinilen bilgiye göre Kapaklı’nın Pınarça Mahallesi’nde bulunan ormanlık alan termik santralin yapılacağı yer olarak belirlendi. 19 Ekim’de askıya alınan karara itirazlar 30 gün içerisinde yapılabilecek.

Çerkezköy ile Silivri arasında yapılması planlanan termik santral için yer değişikliğine gidildi. Çerkezköy Bakış’ta yer alan habere göresantral, Pınarça Mahallesindeki eski askeriyenin üst kısmı olarak belirlendi. Santral bölgesinin 17 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  tarihinde onaylanmasının ardından bilgilendirme için 19 Ekim’de askıya çıkarıldı. 1 ay süreyle askıda kalacak karara itirazlar bu süre içerisinde yapılabilecek. İtirazların değerlendirilmesinden sonra  Çerkezköy Termik Santrali ile ilgili nihai karara varılacak.

VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA

Yer değişikliğiyle Tekirdağ Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın talebiyle koordinat değişikliği yapılan ‘EÜAŞ Çerkezköy Termik Santrali’ne ilişkin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile; Tekirdağ İli, Çerkezköy İlçesinde, yaklaşık 500 ha. büyüklüğündeki alan ‘Enerji Üretim Alanı’ ve Tekirdağ İli 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda; Tekirdağ İli, Çerkezköy İlçesinde, yaklaşık 500 ha. büyüklüğündeki alan ‘Enerji Üretim Alanı’ olarak 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2. maddesi (ç) bendi ve 7. maddesi (k) bendi uyarınca Bakanlığımızca 17/10/2017 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu Enerji Üretim Alanı amaçlı ‘Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ ve ‘Tekirdağ İli 1/25 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binasında 19/10/2017 tarihinde askıya çıkartılmıştır.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Kazdağları’nı tahrip edecek şirket Türk olsaydı daha mı iyi olacaktı?