İtalya pes etti: Sea Watch’ın kaptanı özgür

Agrigento hakimi, Carola Rackete’nin savaş gemisine karşı çatışmaya girmediğine ve direniş sırasında şiddet uygulamadığına hükmetti. Kaptan göçü teşvik etme suçu ile sorgulanmaya devam edecek. 

Sivil Toplum Örgütü Sea Watch gemisinin kaptanı Carola Rackete , orta Akdeniz’de İtalya’daki Lampedusa limanına (güneyde) kayıtlı 40 göçmeni izinsiz olarak taşıdığı için İtalya’da tutuklandıktan sonra serbest bırakıldı .

31 yaşındaki kadın aktivist, bir savaş gemisine karşı direniş ve şiddet suçlarıyla suçlandı. Yanaşma operasyonu sırasında Maliye Polisi’nde (İtalyan Sınır Polisi) ait bir devriye gemisine çarptığı için batırma girişimiyle suçlandı. Agrigento hakimi Alessandra Vella , tutuklamayı onaylamayarak bu suçu reddetti ve “denizde can kurtarma görevine” uygun olarak hareket ettiğini açıkladı.

29 Haziran gecesi, sağlık nedeniyle Libya’dan göç eden göçmenleri İtalya’nın kabul etmemesi üzerine kaptan, yasaklanmasına rağmen, adanın limanına izinsiz olarak ulaştı ve limanlarından birine demirledi. Manevra sırasında hafifçe bir polis teknesine çarptı. Tutuklanan aktivist, ifadesinde, gemide yaşanan durum sürdürülemez olduğu ve hiçbir durumda Guardia de Finanza’nın gemisi ile çarpışmak istemediğini belirtti.

Çarpışmanın “kasti” olduğunu inanan Agrigento savcısı Luigi Patronaggio ise göçmenlerin gemide iyi koşullar altında yaşadığını iddia etti.

Kaptanın “ulusal güvenlik için tehlikeli” olarak görülmesi nedeniyle göçü özendirme suçuyla yargılanacağı 9 Temmuz’dan önce sınırdışı edileceği belirtiliyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
ÇMO’dan uyarı: İstanbul ve Ankaraya zehirli atık getiriliyor