Kelebekler Vadisi ‘hassas alan’ oluyor

Dünyanın en önemli doğal alanlarından olan Fethiye’deki, birinci derece sit alanı Kelebekler Vadisi’nin statüsü değiştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kelebekler Vadisi, Antalya Lara Kıyı Bandı ve Serik Zeytintaşı Mağarası, Hatay Reyhanlı Yenişehir Gölü, Konya Hotamış Gölü’ne ilişkin sit statülerini değiştiren kararı 3 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Kelebekler Vadisi’nin bir bölümü nitelikli doğal koruma alanı ile sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescillendi.

Mimarlar Odası Muğla Şubesi Başkanı Öncü Başoğlan Avşar, “Hangi gerekçe ile çadırlı kamp alanları, bungalov ve günübirlik faaliyetlerin yapılabildiği alanlara izin veren ‘nitelikli doğal koruma alanı’ ilan edildi” diye sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise Hürriyet’e Kelebekler Vadisi’yle ilgili “kesin korunacak hassas alan” çalışmasının devam ettiğini belirterek, cumartesi günü ilan edilen nitelikli doğal koruma alanının da kesin korunacak hassas alana çevrileceğini açıkladılar.

Yetkililer, böylece köy hariç tüm vadiye yapılaşma yasağı geleceğinden mevcut çadır kamplarının ve bungalovların da kaldırılacağını vurguladılar. 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Daha Fazla İçerik
Yasadışı köpek toplama hikayesi: Otorite, sayı çokluğu ve beyaz kahraman